Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Mineralne królestwo” Reinharda Braunsa

„Mineralne królestwo” Reinharda Braunsa

Od 10 listopada 2022 do 10 stycznia 2023 zapraszamy do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ na wystawę „Mineralne królestwo” Reinharda Braunsa będącą swoistą podróżą w czasie do początków XX wieku. Wstęp na wystawę okresową jest bezpłatny.

W 1903 roku powstało klasyczne dzieło literatury mineralogicznej „Das Mineralreich” Reinharda Braunsa. W skład tej publikacji weszło ponad 900 kolorowych ilustracji na 73 kolorowych litografiach. Już na początku XX wieku te ilustracje oszałamiały swoją jakością, ale nawet dzisiaj te barwne tablice mineralogiczne będą cieszyć oko każdego miłośnika przyrody.

Na ekspozycji prezentujemy szeroki wybór oryginalnych, barwnych rycin z klasycznego dzieła literatury mineralogicznej „Das Mineralreich” Reinharda Braunsa. Aby w pełni docenić kunszt rysownika, ryciny zestawione są z wyjątkowymi okazami minerałów z historycznych kolekcji zdeponowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ilustracja z minerałami

Wystawa została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji #SPiNDay 2022 zainicjowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN. SPiNDay 2022 jest polską odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki. Szczegóły innych wydarzeń znajdziecie pod linkiem: SPiN DAY 2022 – Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN.

Zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
wystawa oko w oko z krokodylem
Wystawa czasowa „Oko w oko z krokodylem”
100 puchatych ciem - wystawa haftu
Wystawa czasowa „100 puchatych ciem”
Wystawa na pograniczu światów
Na Pograniczu Światów vol.2, Natura rzeczy
Na pograniczu światów
Na pograniczu światów