Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na skróty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwiedzanie ekspozycji

Godziny udostępniania ekspozycji dydaktycznych i okresowych:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – 9.00-15.00
środa – 9.00-15.00
czwartek – 9.00-15.00
piątek – 9.00-15.00
sobota – 9.00-15.00
niedziela – nieczynne

Ostatnie wejście: na 45 minut przed zamknięciem wystawy.

Rezerwacja terminów z przewodnikiem i informacje - tel. 506 418 849 od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00.

Jeżeli chcą Państwo zwiedzić wystawę samodzielnie (czyli bez przewodnika) - nie trzeba rezerwować terminów, zapraszamy od razu do kasy lub na stonę bilety.uj.edu.pl.

Przez stronę www nie ma możliwości dokonania rezerwacji terminu dla grup z przewodnikiem - w tym celu prosimy dzwonić na nr 506 418 849 (od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00).

Spacery edukacyjne:

sobota – godzina 10.00 i 12.00

Wejściówki na sobotnie spacery edukacyjne są dostępne tylko w kasie CEP dla pierwszych 30 osób na każdy spacer. To proste: wybierz godzinę → kup bilet (w kasie lub przez internet) → pobierz wejściówkę w kasie → dołącz do spaceru. Więcej informacji: sobotnie spacery edukacyjne.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Informacje dla zwiedzających

Ceny biletów

  • Bilet normalny - 15 zł
  • Bilet ulgowy - 8 zł
  • Bilet rodzinny - 35 zł
  • Bilet roczny - 50 zł
  • Bilet edukacyjny - 5 zł
  • Bilet na usługę przewodnicką (+odpowiedni bilet wstępu dla każdego uczestnika) - 100 zł
  • Bilet na lekcję muzealną (+bilet edukacyjny dla każdego uczestnika) - 100 zł

Bilety do nabycia w kasie Centrum oraz na stonie bilety.uj.edu.pl.

W kasie preferujemy płatność kartą.

Sprzedaż biletów w kasie kończymy na 45 minut przed zamknięciem wystawy.

Regulamin rezerwacji i sprzedaży biletów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwiedzanie z przewodnikiem

Dla kogo?

Jeżeli chcą Państwo zwiedzić wystawę samodzielnie (czyli bez przewodnika) - nie trzeba rezerwować terminów, zapraszamy od razu do kasy Centrum na ulicy Gronostajowej 5 lub na stonę bilety.uj.edu.pl.

Jeżeli natomiast wolą Państwo, aby oprowadził Was nasz przewodnik, konieczne jest zarezerwowanie terminu (informacje poniżej). Grupa oprowadzana przez jednego przewodnika może liczyć od jednego uczestnika do 30 osób. Przewodnika mogą wynajmować zarówno instytucje jak i osoby indywidualne.

Jak zarezerwować?

Informacje oraz rezerwacja przewodników - prosimy dzwonić: tel. 506 418 849 od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00.

Ile to kosztuje?

Na każdą grupę: 100 zł opłata za przewodnika + bilet wstępu dla każdego uczestnika (15 zł normalny, 8 zł ulgowy).

Tematy tras zwiedzania z przewodnikiem:

Każda obejmuje tylko wybraną część ekspozycji.


"Niesamowity świat zwierząt[wirtualny spacer] – trasa obejmuje: przegląd współczesnych zwierząt, pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach, w tym odżywiania, rozmnażania, poruszania i obrony przed drapieżnikami; pochodzenie ewolucyjne człowieka jako gatunku, jego pozycja w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność.

"Ziemia kiedyś i dziś" [wirtualny spacer] – trasa obejmuje: historię życia na Ziemi od pojawienia się żywych organizmów, przez wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne; budowę wnętrza Ziemi, przegląd skał budujących skorupę ziemską, procesy wulkaniczne, plutoniczne i krasowe, przegląd minerałów i kamieni szlachetnych. Jeżeli są Państwo zaineresowani głównie wymarłymi zwierzętami i roślinami, prosimy zapoznać się z opisem trasy "Historia życia na Ziemi".

"Historia życia na Ziemi" [wirtualny spacer] – zwiedzając zapoznajemy się z różnymi grupami wymarłych zwierząt i roślin w oparciu o dioramy zawierające rekonstrukcje wybranych ekosystemów morskich i lądowych z kolejnych okresów geologicznych od ediakaru po neogen oraz w oparciu o bardzo liczne autentyczne skamieniałości. Dowiemy się też jak te skamieniałości powstawały. Trasa ta obejmuje fragment trasy „Ziemia kiedyś i dziś” dotyczący historii życia.

"Kształty, barwy, adaptacje" [wirtualny spacer] – przegląd systematyczny zwierząt, szczególnie polecany dla klas przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i matury. Trasa obejmuje: przegląd wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki i szkarłupnie aż po kręgowce; zróżnicowanie budowy ciała, przystosowania do trybu życia, sposobu poruszania się i pobierania pokarmu;, strategie rozmnażania i opieki nad potomstwem.

Oprowadzanie dotyczy wyłącznie wybranej trasy i nie obejmuje całej ekspozycji – po zakończeniu oprowadzania każdy zwiedzający może indywidualnie zwiedzić pozostałe części ekspozycji.
Możliwość wykupienia usługi zwiedzania z przewodnikiem dotyczy zarówno grup (do 30 osób), jak i zwiedzających indywidualnych.  
Skorzystanie z usług przewodnika wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (tel. 506 418 849) od poniedziałku do piątku od 10.00 do 14.00. Rezerwacje przyjmowane są z wyprzedzeniem, maksymalnie na 6 tygodni przed planowanym terminem zwiedzania - według poniższej tabeli.
Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest jedynie w terminach ujętych w tabeli poniżej – oddzielnie na każdej z wybranych tras. Konkretne godziny zwiedzania dotyczą wymienionych w harmonogramie grup wiekowych: przedszkolnych (z zerówką), szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych i dorosłych.

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczej

Dla kogo?

Grupy, dla których przeznaczone są poszczególne warsztaty są podane przy każdym temacie (lista tematów znajduje się niżej). Poziom przekazywanych wiadomości dostosowany będzie do wieku oraz programu szkolnego. W warsztatach może jednorazowo uczestniczyć do 30 osób, jednak dla komfortu uczestników polecamy mniejsze grupy.

Jak zarezerwować?

Informacje i zapisy na warsztaty - prosimy dzwonić: tel. 506 418 849 od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00.

Ile to kosztuje?

Na każdy warsztat: 100 zł opłata za prowadzenie + 5 zł za bilet wstępu dla każdego uczestnika (5 zł za osobę).

Tematy warsztatów:

Aktualnie mamy dwa tematy warsztatów do wyboru:

  • Jak powstają skamieniałości? (dla przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich)
  • Budowa szkieletu człowieka (dla szkół podstawowych (od 4 klasy) i średnich)

Planujemy dodawać kolejne tematy warsztatów. Zapraszamy do sprawdzania aktualnej oferty.

Temat 1: Jak powstają skamieniałości? 

warsztaty dla przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich 

czas trwania - 60 minut 

W trakcie zajęć uczniowie dowiadują się na czym polegają procesy powstawania różnego rodzaju skamieniałości roślinnych i zwierzęcych oraz jakie są i czym różnią się główne ich typy. Oglądają ich przykłady oraz samodzielnie wykonują ułatwiające zrozumienie procesów fosylizacji gipsowe odlewy* oryginalnych skamieniałości z naszych kolekcji, które mogą po zajęciach zabrać ze sobą. Poza częścią praktyczną zajęcia prowadzone są w formie dyskusji z uczniami połączonej z demonstracją oryginalnych skamieniałości, dodatkowe informacje i ilustracje przedstawione są też przy użyciu prezentacji komputerowej.

*uprzedzamy o możliwości zabrudzenia odzieży

 

Temat 2: Budowa szkieletu człowieka  

warsztaty dla klas 4-8 szkoły podstawowej i szkół średnich

czas trwania - 60 minut 

W czasie zajęć omówione zostaną funkcje układu kostnego, kształt i rodzaje kości, budowa i lokalizacja kości w obrębie szkieletu. Uczestnicy poznają różnice w budowie szkieletów kobiet i mężczyzn oraz osobników dorosłych i dzieci. Uczniowie będą potrafili wykazywać związek pomiędzy elementami szkieletu a ich funkcjami, będą potrafili rozpoznawać elementy szkieletu człowieka i opisywać położenie wybranych kości w swoim organizmie.  

W warsztatach wykorzystane zostaną wysokiej jakości modele szkieletu człowieka oraz naturalne kości.  

warsztaty