Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Międzynarodowy dzień leniwca

Międzynarodowy dzień leniwca

Wczoraj, 20 października, obchodziliśmy międzynarodowy dzień wyjątkowych zwierząt.

Całe życie tych niezwykłych szczerbaków związane jest z koronami drzew. Począwszy od zdobywania pożywienia, poprzez odpoczynek, sen, aż po rozmnażanie i poród. Ich „niechęć” do aktywności fizycznej powoduje, że swoje drzewo opuszczają wyłącznie po to, żeby się wypróżnić, mniej więcej co 8 dni. Jeśli wciąż nie wiecie o kim mowa, to stwierdzenie, że są najbardziej leniwymi zwierzętami na świecie powinno wszystko wyjaśnić.
Leniwce to nieśpiesznie poruszające się ssaki z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, które trzymając się gałęzi swoimi długimi pazurami potrafią wisieć nieruchomo nawet przez kilkanaście godzin! Podobnie jak przeżuwacze, posiadają długi przewód pokarmowy typowy dla roślinożerców, umożliwiający wychwycenie maksymalnej ilości składników pokarmowych podczas długiego procesu trawienia.
Ich futro stanowi zupełnie odrębny ekosystem. Wyobraźcie sobie, że sierść leniwców jest żywym domem dla wielu rożnych organizmów, od drobnoustrojów, przez endemiczne ćmy po grzyby i glony, z którymi łączy je symbiotyczna zależność. Leniwce uzupełniają nimi dietę, zaś glony nadają ich sierści zielony kolor, ułatwiający kamuflowanie się w gęstych koronach drzew. Wyjątkowości tych zwierząt dopełnia fakt, że leniwce są jedynymi ssakami posiadającymi zwiększoną liczbę kręgów w odcinku szyjnym, co ułatwia im obracanie głowy niemal o 360 stopni.
Na całe to „bycie leniwym” składa się serce bijące o połowę wolniej niż u człowieka , spowolniony układ oddechowy i metabolizm oraz niska aktywność w ciągu dnia. Pozwala to leniwcom zminimalizować straty energii, której dostateczną ilość ciężko pozyskać wyłącznie z pokarmu roślinnego. A fakt, że leniwce istnieją na świecie od ponad 65 milionów lat dowodzi, że powolny tryb życia może być dobrą strategią przetrwania.
Międzynarodowy Dzień Leniwca został ustanowiony w 2010 roku w celu ochrony tych wyjątkowych zwierząt i zwiększenia świadomości społecznej w zakresie ochrony dzikiej przyrody i negatywnego wpływu działań człowieka na środowisko.
Photogallery
Recommended
Obiekt miesiąca czerwiec 2024 - Napoleonit czyli korsyt?

Obiekt miesiąca czerwiec 2024 - Napoleonit czyli korsyt?

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt – Drzewołazy

Ubarwienie zwierząt (cześć III) – Drzewołazy

Wiosna nad Biebrzą

Wiosna nad Biebrzą