Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wermisaż wystawy "Na Pograniczu Światów 3", "Wyspa Dnia Poprzedniego"

Wermisaż wystawy "Na Pograniczu Światów 3", "Wyspa Dnia Poprzedniego"

12 stycznia 2024 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej odbył się wernisaż trzeciej już wystawy z cyklu "Na Pograniczu Światów", "Wyspa Dnia Poprzedniego"

Wyspa Dnia Poprzedniego

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, 12.01-08.02.2024

Pierwsze, z czym kojarzy się wyspa, to zamorska wyprawa. Rozległy horyzont, bezkresny błękit morza, lekkość obłoków, nieoswojony pejzaż i rzadkie endemity. Wysiłek pokonania morskich odmętów nagradza intymna cisza, egzotyczne bogactwo fauny i flory, rozkosz eksploracji tajemniczych zakątków. Wyspa zjawia się jako malarski motyw i symbol szczęścia u Watteau, jako miejsce niedzielnych przechadzek u Seurata, lecz także jako wyspa umarłych u Böcklina czy podbiegunowa Ultima Thule u Edwina Churcha.

Kolejna edycja projektu, w ramach którego w krakowskim Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ obok naturaliów prezentowane są dzieła sztuki, nawiązuje do poznawczego imperatywu, który gnał Marco Polo, Benedykta Polaka czy  Aleksandra Humboldta ku nieznanym lądom. Biorący udział w wystawie artyści związani z ASP we Wrocławiu, ASP w Warszawie, UMCS w Lublinie, ASP w Krakowie, ASP w Katowicach  i ASP w Gdańsku, wcielą się na chwilę w rolę towarzyszących wyprawom wielkich odkrywców malarzy i rytowników, którzy zobowiązani do tworzenia wizerunków napotkanych dziwów stawiali fundamenty nowożytnej  dokumentacji naukowej. Podejmą próbę wizualnej  rekonstrukcji geografii i topografii egzotycznych lądów oraz morfologii napotkanych tam okazów.

Tytuł wystawy przywołuje książkę Umberto Eco, w której rezonują liczne nawiązania do poprzedników, choćby „Podróży Guliwera” czy „Kandyda”. Jej fabuła, osadzona w rzeczywistości rywalizacji europejskich mocarstw o dostęp do nowych lądów i znajdujących się tam zasobów, podejmuje zagadnienie podróży, zarówno w czasie, jak i przestrzeni, w trakcie której rzeczywistość odsłania nieznane dotychczas aspekty.

 

UCZESTNICY WYSTAWY

Lena Achtelik

Paweł Baśnik

Rafał Borcz

Łukasz Huculak

Mikołaj Kowalski

Krzysztof Marchlak

Kamil Moskowczenko

Inside Job

Ania Kołodziejczyk

Kamil Kukla

Tomasz Kulka

Małgorzata Pawlak

Monika Polak

Wojciech Sobczyk

Łukasz Stokłosa

Sławomir Toman

Marcin Zawicki

 

Kuratorzy: Bartosz J. Płachno, Łukasz Huculak, Paweł Baśnik

Relacja z Wystawy

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
WOOLRHINOPOLI

Nosorożce włochate w zbiorach CEP

Homo erectus

Nowa rekonstrukcja naszego przodka w Centrum Edukacji Przyrodniczej!

Wystawa "Zwierzęta Krakowskiego Zoo", Ewa Fila (fotografia) i Aleksandra Rabiasz (akwarele)

Wystawa czasowa "Zwierzęta Krakowskiego Zoo"

Wystawa "Potwory z głębin" Ewy Stawiarskiej i Piotra Menduckiego

Wystawa czasowa "Potwory z głebin"