Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Psy na umowie.

Psy na umowie.

Pracujące psy regularnie pojawiają się na pierwszych stronach gazet w związku z nowymi zadaniami związanymi z ich zmysłem powonienia.

Psy wytresowano do wywąchania niemal wszystkiego, od narkotyków, przez materiały pirotechniczne, po choroby zakaźne. W zeszłym roku informowano na przykład o psach wyszkolonych do wykrywania gniazd trzmieli oraz infekcji COVID-19. A jeśli zastanawiacie się czy istnieje limit tego, co nasi ulubieni towarzysze mogą wychwycić swoimi nosami, to jeszcze go nie znaleziono.

Oczywiście nie każdy pies sprosta zadaniu, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej wymagające zapachy. Nie wszystkie psy potrafią zwrócić uwagę na niektóre szczegóły lub projekcję zapachu. Jednak te, które to potrafią, polegają na cząstkach zapachowych, których naukowcy często jeszcze w pełni nie poznali. Tylko w niektórych przypadkach wiadomo jakie związki wyczuwają psy, gdy rozpoznają właściwy zapach.

Okazuje się, że są psy zatrudnione do ostrzegania przed atakami padaczki. Właściciele psów mających ich ostrzegać o zbliżających się atakach wielokrotnie donosili, że ich pupile odbierają odpowiednie bodźce ataku na długo przed tym zanim sami zdali sobie z tego sprawę. Według badań psy potrafią zidentyfikować zapach napadu średnio na 68 minut przed jego początkiem. Analiza potu pacjentów z padaczką wykazała aż dziewięć związków zapachowych występujących jedynie w pocie napadowym. Podczas wąchania wymazów od osób zdrowych i chorych, psy uczą się analizować wszystkie zapachy i znajdować ten, który jest obecny z powodu choroby. Taki mechanizm przydaje się szczególnie w sytuacjach, w których nie znamy jeszcze przydatnych w diagnozie substancji chemicznych, na przykład wydzielanych wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi u diabetyków. Prowadzi się również badania nad możliwością zastosowania psów w diagnozie infekcji COVID-19.

Aby pies mógł wykryć charakterystyczny zapach, musi poznać wszystkie rzeczy, które wyróżniają każdą osobę i znaleźć ten jeden zapach pojawiający się u chorego. Istotna jest również kondycja samego psa. To wbrew pozorom nie jest łatwa praca. Jest wyczerpująca i wymaga od psów maksymalnego skupienia. Bez nagrody się nie obejdzie.

Photogallery
Recommended
Kto tu rządzi 3

Kto tu rządzi – część III

Kto tu rządzi? – część II

Kto tu rządzi? – część II

Kto tu rządzi? – część I

Kto tu rządzi? – część I

Jak zimują owady?

Jak zimują owady?