Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Szklane żaby – wcale nie od szklarza.

Szklane żaby – wcale nie od szklarza.

Szklane żaby, a właściwie szklenicowate (Centrolenidae), to rodzina płazów z rzędu bezogonowych.

Nazwę zawdzięczają przezroczystej skórze na spodzie ciała, przez którą można zobaczyć ich narządy wewnętrzne w tym serce , wątrobę i przewód pokarmowy. Po stronie grzbietowej większość szklenicowatych jest jasno- lub ciemnozielona. Ale na tym nie koniec! Zielone mają również… kości. To zasługa biliwerdyny – specjalnego barwnika produkowanego w wątrobie. Ten sam barwnik odpowiada za zielonkawe zabarwienie ości niektórych ryb, np. belony.

Przejrzysta, przepuszczająca światło skóra szklenicowatych sprawia, że kontury ciała stają się niewyraźne i żabę trudniej wypatrzyć. Rzuca też słabszy cień, przez co jest jeszcze trudniejsza do zauważenia. Ponadto, żaby szklane mają w skórze wyjątkowy pigment, który odbija światło tak samo jak liście, na których siedzą, dzięki czemu lepiej wtapiają się w otoczenie. Pigment ten pełni dodatkowo funkcję termoregulacyjną.

Szklane żaby są niewielkie (2–7 cm) i prowadzą nadrzewny tryb życia. Są drapieżnikami, a ich dieta obejmuje głównie małe owady, takie jak świerszcze, ćmy, muchy, pająki i inne, mniejsze żaby. Jaja składają na liściach lub skałach, ale zawsze nad rzeczką czy strumieniem, tak by kijanki po wykluciu wpadały prosto do wody. Opisano też przypadki opieki nad potomstwem, zarówno ze strony samic jak i samców.

Skoro o samcach mowa, niech Was nie zmyli ich filigranowy wygląd. W obronie swojego terytorium bywają bardzo agresywne. Niektóre mają nawet na przednich odnóżach specjalne wyrostki, które, w czasie walki, ułatwiają zrzucenie przeciwnika z drzewa. Szklane żaby spotkać można w wilgotnych wysokogórskich lasach deszczowych, od Ameryki Środkowej przez Wenezuelę, Boliwię aż po Argentynę i południową Brazylię.

Photogallery
Recommended
Funkcjonalne znaczenie barw

Ubarwienie zwierząt (część II) – Funkcjonalne znaczenie barw

Skąd się biorą barwy zwierząt?

Ubarwienie zwierząt (część I) – Skąd się biorą barwy zwierząt?

Kto tu rządzi 3

Kto tu rządzi – część III

Kto tu rządzi? – część II

Kto tu rządzi? – część II