Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Turbinella pyrum – boska muszla

Turbinella pyrum – boska muszla

Turbinella pyrum to spory ślimak żyjący w wodach Oceanu Indyjskiego, którego muszla nazywana jest śankhą (ang. Indian chank). Muszla ta już od czterech tysięcy lat wykorzystywana jest w życiu codziennym człowieka, między innymi w kontekście religijnym.

W hinduizmie i buddyzmie uznawana jest za jeden z symboli pomyślności. Szczególnie cenione są okazy lewoskrętne, które zdarzają się wyjątkowo rzadko. Takie okazy są nazywane valampuri i często można je znaleźć w świątyniach gdzie ozdobione złotem lub srebrem były przekazywane jako dar.

Muszle te po odłamaniu szczytowej części mogły służyć także jako instrument muzyczny wykorzystywany podczas uroczystości religijnych i wzywania wiernych na modlitwę, a nawet do odpędzania złych duchów i przyzywania bóstw. Do dzisiaj głos wydobywający się z konchy T. pyrum można usłyszeć w świątyniach Chin i Tybetu.  

Oprócz funkcji sakralnych muszle T. pyrum były wykorzystywane w Indiach jako środek płatniczy. Ich wartość była bardzo duża. Przykładowo, za krowę i trzy muszle T. pyrum można było kupić niewolnika, natomiast za równowartość trzech krów i pięciu muszli – niewolnicę.  

Muszla ta była wykorzystywana także w medycynie ludowej, gdzie podawano ją w formie sproszkowanej jako remedium na dolegliwości żołądkowe i skórne. Natomiast mięso samego ślimaka do dzisiaj uznawane jest za przysmak i można go spróbować na lokalnych targach i bazarach. Jadane jest w formie suszonych plasterków lub jako danie gotowane, doprawione odpowiednimi przyprawami.

Photogallery
Recommended
Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Czy dinozaury miały uszy?

Podróż smokiem Diplodokiem. Czy dinozaury miały uszy?

Obiekt miesiąca Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ lipiec 2024 - Żabnica – Lophius piscatorius

Żabnica – Lophius piscatorius

Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Gondwana

Gondwana

Akacja – nie akacja

Akacja – nie akacja