Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wilki

Wilki

Powszechnym mitem jest, że wilki (Canis lupus) częściej wyją podczas pełni. Nie ma jednak dowodów łączących to zachowanie z fazami Księżyca. Mimo to, znacznie częściej można usłyszeć wycie wilka w nocy niż w ciągu dnia.

To dlatego, że wilki prowadzą nocny tryb życia. Śpią w ciągu dnia, a kiedy słońce zachodzi, poruszają się watahami i polują.

Przez tysiąclecia ludzie spostrzegli, że w nocy słychać wyjące wilki, dlatego od dawna łączymy to zachowanie z Księżycem. Jeśli jednak nie chodzi o Księżyc, to dlaczego w takim razie wyją?

Powodów jest kilka. Często wilki wyją, aby oznajmić sforze swoje położenie. Podobnie jak psy, wilki są zwierzętami społecznymi. Jeśli zostaną rozdzielone, wycie może pomóc im się odnaleźć. Wilki muszą komunikować się z członkami swojego stada zaś wyjąc informują się wzajemnie się o swoich pozycjach lub ostrzegają innych członków przed jakimkolwiek niebezpieczeństwem.

Wycie służy także polowaniu. Jeśli wilk zlokalizuje dużą zdobycz wyje wołając o pomoc ze swojego stada. Osobniki ze stada rozpoznają zew i przybiegają z nadzieją na udział w posiłku.

Wreszcie wilki wykorzystują wycie jako ostrzeżenie dla innych osobników znajdujących się na ich terytorium. Chociaż wilki są towarzyskie, nie są przyjaźnie nastawione do osobników spoza własnego stada. Jeśli wilk podróżujący samotnie usłyszy wycie wilków, wie, że wszedł na ich teren.

Często jednak podczas wycia wilki kierują pysk w niebo. To kolejny powód, dla którego wielu ludzi uważa, że wilki wyją do Księżyca. Okazuje się, że dzięki takiemu ustawieniu pyska i naprężeniu ciała, klatka piersiowa rezonuje znacznie lepiej, a głosy wilków mogą być słyszane przez inne osobniki oddalone nawet o 12 km!

Wycie wilków jest również cenną informacją o nich samych. Poszczególne osobniki potrafią oczywiście rozpoznać wycie innych w swojej sforze, ale mogą też wiele dowiedzieć się o wilkach, których dotąd nie spotkały na własne oczy. Jakość wokalizacji zawiera w sobie informację o ich rozmiarach czy zdrowiu.

Photogallery
Recommended
Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Czy dinozaury miały uszy?

Podróż smokiem Diplodokiem. Czy dinozaury miały uszy?

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Grzybowe zombie

Gatunki z „Epoki lodowcowej”

Gatunki z „Epoki lodowcowej”