Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Iskanie.

Iskanie.

Zastanawialiście się kiedyś czemu służy iskanie? Tak czy owak, warto przeczytać. Zapraszamy.

Iskanie jest zachowaniem powszechnym w świecie zwierząt, jednak najsilniej rozwinęło się u naczelnych. Czynność ta wiąże się ze spokojnymi i pozbawionymi agresji chwilami w życiu społeczności. Małpy iskają się, systematycznie przeszukując swoje futra w poszukiwaniu pasożytów i owadów, oczyszczając je z brudu, kołtunów i fragmentów martwego naskórka. Jednak to z pozoru altruistyczne zachowanie nie spełnia wyłącznie funkcji higienicznych.

Iskanie przede wszystkim (!) pozwala na utrzymywanie więzi społecznych w stadzie, a higiena to jedynie świadczenie uboczne. Iskanie, stymulując wydzielanie hormonów szczęścia, wywołujących doskonałe samopoczucie, jest zachowaniem uspokajającym i odprężającym. Jest ono także zachowaniem związanym ze zwiększeniem zaufania i poczucia przywiązania rodzinnego podczas dorastania. Pozwala wzmacniać stare i tworzyć nowe więzi pomiędzy osobnikami, tłumić agresję, zwiększa szanse na spółkowanie (istnieje większe prawdopodobieństwo zaangażowania się samicy w aktywność seksualną z samcem, który ją iskał, niż z nieiskaczem). Efektem wzajemnego iskania jest również współdzielenie zasobów czy uzyskiwanie pomocy w rozwiązywaniu konfliktów. Wysoki status w hierarchii stada znajduje odzwierciedlenie w częstotliwości iskania. Osobniki dominujące są iskane częściej, same jednak iskają bardzo rzadko.

Swoiste odpowiedniki iskania stosowane są również przez ludzi. W relacjach międzyludzkich można doszukać się pewnych odpowiedników tego typu zachowań, chociażby w formie zwyczajów kulturowych i relacji towarzyskich. Często uciekamy się też do głaskania lub poklepywania aby uspokoić czyjeś wzburzenie. Istnieje wiele przykładów ludzkich substytutów wzajemnego iskania. Często z pozoru nic nie znaczące zachowania, jak odwiedziny u znajomych czy niezobowiązujące rozmowy, umożliwiają wzajemne obcowanie ze sobą, sprzyjając narastaniu i umacnianiu się wartościowych więzi grupowych i przyjaźni.

Photogallery
Recommended
Kto tu rządzi 3

Kto tu rządzi – część III

Kto tu rządzi? – część II

Kto tu rządzi? – część II

Kto tu rządzi? – część I

Kto tu rządzi? – część I

Jak zimują owady?

Jak zimują owady?