Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Bocian na diecie.

Bocian na diecie.

Przyleciały! Na wsiach można podglądać już bociany odpoczywające po wyczerpującym powrocie z afrykańskich zimowisk. Jak się pewnie domyślacie w tym czasie nabierają sił szukając wartościowego pożywienia. Szukają więc… Właśnie, czego?

Z pewnością większość z Was szybko odpowie: żab! Tak, w każdej niemal bajce i piosence bocian w dziobie dzierży żabę. Otóż nie! A przynajmniej nie tylko… Bocian biały (Ciconia ciconia) to gatunek dużego ptaka brodzącego, jeden z dwóch przedstawicieli tego rodzaju występujących w Polsce. Gniazduje w pobliżu siedzib ludzkich, na terenach podmokłych i w dolinach rzecznych. Jego pożywienie jest bardzo zróżnicowane, główną część stanowią drobne bezkręgowce takie jak pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, ale również węże, gryzonie, pisklęta innych ptaków a nawet małe zające i łasice! Jedynie 10% pożywienia stanowią żaby i ryby.

Całkowitym przeciwieństwem bociana białego, nie tylko kolorystycznym, jest bocian czarny (Ciconia nigra). Unika on ludzi i gniazduje w większych kompleksach leśnych. Gniazda zakłada wysoko w koronach drzew. Żywi się głównie rybami, rzadziej płazami, owadami, gryzoniami, pisklętami czy bezkręgowcami.

Jak widzicie, dieta bocianów jest bardzo różnorodna! Skąd o tym wiemy? Badamy wypluwki, czyli zlepione resztki niestrawionego pokarmu, zwracane przez ptaki. Po rozłożeniu na czynniki pierwsze można dokładnie określić skład diety różnych gatunków ptaków.

Photogallery