Web Content Display
Exhibitions
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Czy zwierzęta obchodzą Walentynki? Kilka słów o miłości w świecie fauny.

Wierzcie lub nie, ale w świecie zwierząt „prawdziwej miłości” szuka zaledwie 5% gatunków. Monogamia, czyli związek w którym osobnik przez całe życie ma tylko jednego partnera, z którym wspólnie opiekuje się potomstwem zdarza się rzadko.
Gdyby Walentynki istniały w świecie zwierząt, z pewnością obchodziły by je ptaki! Choć to łabędzie uznawane są za symbol miłości, w pary na całe życie łączą się również żurawie, pingwiny, perkozy, niektóre papugi, na przykład hodowane w domach nierozłączki oraz sępy płowe. Te ostatnie żyją w stadach, gdzie pary pilnują się nawzajem, zwalczając wszelkie przejawy niewierności.
Większość ssaków traktuje związki dość „luźno”, istnieje jednak kilka wyjątków. Wśród małp pierwsze miejsce w budowaniu stałych relacji zajmują gibony. Jako jedyne z człekokształtnych są sobie wierne i na czułościach potrafią spędzać długie godziny, a miłość swą okazują również wokalnie, ich śpiewy słyszalne są nawet z odległości 3 km.
Monogamistami, choć mniej romantycznymi, są też bobry , u których całe rodziny wspólnie żyją i współpracują przy tworzeniu i naprawie wodnych tam. Słonie z kolei to zwierzęta niezwykle uczuciowe. Potrafią się zakochać i przyjaźnić ale też chować urazę i opłakiwać zmarłych, miłość zaś okazują sobie trzymając się za trąby.
Ekstremalnym przykładem monogamii u zwierząt są pewne… robaki . Pasożytnicze przywry Diplozoon paradoxum dosłownie zrastają się w pary na całe życie – i to jeszcze w stadium larwalnym! To się nazywa mieć drugą połówkę.
Większość jednak zwierząt „amory” traktuje wyłącznie jako środek do celu – udanej prokreacji i przetrwania gatunku.