Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gołąb wędrowny.

Gołąb wędrowny.

Na początek września przypada kilka smutnych wydarzeń. I nie chodzi tylko o to, że po wakacjach trzeba wrócić do szkoły. 1 września 1914 roku w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati padła ostatnia przedstawicielka gołębi wędrownych – gołębica Martha.

Jest to tym bardziej przerażające, że w XIX wieku gołąb wędrowny (Ectopistes migratorius) był uznawany za jeden z najliczniejszych gatunków na świecie, a jego populacja była szacowana na 3 do 5 miliardów(!) osobników. Był gatunkiem koczowniczym żyjącym na terenie Ameryki Północnej w milionowych stadach. Największe z nich, zaobserwowane w 1866 roku miało 1,5 km szerokości, 480 km długości i zakryło niebo nad Ontario na 14 godzin. Z powodu rozmiaru stad i apetytu ptaków, migrujące grupy potrafiły doszczętnie ogołocić nawet duży teren, taki jak farma czy pole uprawne.

Na początku XIX rozpoczął się wielki, nieuregulowany prawnie i niekontrolowany odstrzał gołębi wędrownych (niektóre źródła mówią o zabijaniu nawet 50 000 ptaków dziennie). Polowano nie tylko dla mięsa, ale też dla sportu, a dla rozrywki niszczono również ich lęgowiska.

Od połowy XIX wieku obrońcy przyrody próbowali przerwać masakrę gołębi, ale ich działania były spóźnione. Masowe odstrzały i niszczenie siedlisk doprowadziły do wyginięcia gołębi wędrownych. Ponieważ rozmnażały się one tylko w dużych stadach, nie udało się ocalić gatunku przez hodowlę. A polowania nie ustawały. Ostatnie duże stado gołębi wędrownych, składające się z około 250 tysięcy ptaków, wybito w 1896 roku. Ostatni dziki ptak został najprawdopodobniej zastrzelony w 1900 roku, a 14 lat później padła w zoo ostatnia przedstawicielka tego gatunku.

Tak oto w ciągu kilkudziesięciu lat udało się wytępić kilkumiliardową populację i unicestwić jeden z najliczniejszych gatunków współczesnych ptaków.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W triasowym morzu

Dawno, dawno temu… W triasowym morzu.

Geny neandertalskie

Geny neandertalskie

skalna kotlina dinozaurow

Skalna Kotlina Dinozaurów

dinozaury z crystal palace

Dinozaury z Crystal Palace Park