Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Skalna Kotlina Dinozaurów

Skalna Kotlina Dinozaurów

Nie tylko Wielka Brytania może pochwalić się parkiem betonowych gigantów. Również w Polsce jest historyczny park z betonowymi dinozaurami.

Śląski ogród Zoologiczny w Chorzowie założono w 1954 roku. Poza samym zoo znajdują się tam również wesołe miasteczko, planetarium i obiekty sportowe. Znalazło się także miejsce dla dinozaurów. Kotlinę Dinozaurów ukończono w 1974 roku. Stanęło tam 16 modeli dinozaurów reprezentujących 7 gatunków, wszystkie pochodzące z pustyni Gobi. Zbudowano je z cementu na stalowej konstrukcji i pod tym względem nie różnią się od Dinozaurów z Crystal Palace Park.

W Chorzowskim Zoo można stanąć oko w oko z tarbozaurem – mongolskim kuzynem tyranozaura, długoszyim negmetozaurem, należącym do tzw. dinozaurów kaczodziobych zaurolofem, niewielkim roślinożernym protoceratopsem, pancerną sajchanią, twardogłowym prenocefalem i długonogim galimimem. Powstały dla upamiętnienia polskich sukcesów paleontologicznych - prowadzonych przez Zofię Kielan-Jaworowską w latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych polskich wypraw do Mongolii. Podczas tych wypraw polscy naukowcy opisali 18 gatunków nowych dinozaurów, z których 4  (Negmetosaurus, Gallimimus, Prenocephale i Saichania) przedstawiono w Chorzowskim parku.

Jedna z rzeźb przedstawia również najbardziej spektakularne znalezisko polskiej ekipy – „Walczące dinozaury” Ta znaleziona w 1971 skamieniałość to splecione szczątki welociraptora i protoceratopsa, które zginęły walcząc podczas burzy piaskowej lub zostały zasypane przez piasek osypujący się z wydmy.

Rekonstrukcje nie ustrzegły się błędów (np. leżące na ziemi ogony tarbozaurów), ale nie są aż tak groteskowe, jak dinozaury z Londynu. Wykonane wg projektu Wojciecha Skarżyńskiego betonowe dinozaury przedstawiono w ruchu, dzięki czemu sprawiają wrażenie żywych zwierząt, a nie ciężkich rzeźb. Choć trochę anachroniczne, jednak dzięki charakterystycznemu stylowi rzeźb to nie one, a dostawiona na początku XXI w. głowa tyranozaura, ławka w formie edafozaura i grupa neandertalczyków wydają się najbardziej na nie swoim miejscu.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Czy dinozaury miały uszy?

Podróż smokiem Diplodokiem. Czy dinozaury miały uszy?

Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Gondwana

Gondwana

Dawno, dawno temu… – ediakar

Dawno, dawno temu… – ediakar

W triasowym morzu

Dawno, dawno temu… W triasowym morzu.