Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pigment z realgaru.

Pigment z realgaru.

Przyrodnicy są wśród nas! Znajoma studentka Instytutu Nauk Geologicznych UJ podzieliła się z nami fragmentem swojej pracy licencjackiej. Uwaga, będzie kolorowo!

Pigmenty mineralne towarzyszą człowiekowi od czasów prehistorycznych. Używano ich do barwienia ścian, ubrań, naczyń czy ciała. Intensywny rozwój produkcji pigmentów miał miejsce w starożytnym Egipcie, Grecji i Amerykach, gdzie na początku używano najbardziej dostępnych materiałów barwnych – zwietrzelin minerałów i skał. Z czasem zaczęto wydobywać i produkować pigmenty z coraz cenniejszych minerałów, często o rozmaitych barwach, które współcześnie można podziwiać na ponadczasowych obrazach sławnych artystów.

W kontekście opisywania pigmentów, wyróżnić można, bardzo ogólnie, trzy rodzaje minerałów: barwne (idiochromatyczne), bezbarwne (achromatyczne) i zabarwione (allochromatyczne). Barwa minerału często nie odzwierciedla jego prawdziwego koloru i aby go poznać, należy minerał sproszkować, pocierając nim o chropowatą, porcelanową płytkę, co w geologii nazywamy rysą. Minerały o rysie barwnej (czyli idiochromatyczne) są w tym przypadku najistotniejsze, ponieważ to właśnie z nich powstają kolorowe pigmenty.

Jednym z takich minerałów jest realgar, znany już w starożytnym Egipcie. Ma on barwę czerwoną, przechodzącą w czerwono-pomarańczową i czerwoną rysę. Ma niską twardość (1,5-2 w skali Mohsa) przez co można go stosunkowo łatwo sproszkować . Jego odcień zmienia się na ciemniejszy w obecności ołowiu i miedzi. Odcienie mogą się zmieniać także wraz ze wzrostem temperatury oraz ze stopniem jego rozdrobnienia (frakcją) – im drobniejszy, tym bardziej żółtawy.

Realgar zawiera trujący i rakotwórczy arsen, dzięki czemu był z powodzeniem stosowany jako trucizna w starożytnej Grecji i trutka na szczury w XVI-wiecznej Anglii. Z drugiej strony, podczas obchodów Święta Smoczych Łodzi w Chinach realgar dodawany jest do wina i spożywany – obecnie już, na szczęście, coraz rzadziej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Historia krakowskich bruków.

Historia krakowskich bruków.