Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ewolucja konwergentna

Ewolucja konwergentna

Ewolucję definiuje się jako zmianę gatunku w czasie. Istnieje wiele procesów, które mogą tę ewolucję napędzać, wszystkie jednak przyczyniają się do różnorodności życia na Ziemi.

Jednym ze sposobów, w jaki gatunki zmieniają się w czasie, jest ewolucja konwergentna. Ma ona miejsce, gdy dwa gatunki, które nie są blisko spokrewnione, stają się do siebie podobne. Kiedy te same lub podobne nisze ekologiczne są dostępne w różnych lokalizacjach geograficznych, najprawdopodobniej wypełnią je różne gatunki. W miarę upływu czasu przystosowania, które sprawiają, że gatunki odnoszą sukcesy w tym konkretnym środowisku, sumują się, tworząc podobne cechy u bardzo różnych gatunków. Dzieje się tak dlatego, że ​​ich role, w danych środowiskach są bardzo podobne i wymagają tych samych przystosowań, aby odnieść sukces i móc się rozmnażać. Większość przypadków ewolucji konwergentnej występuje na Ziemi w oddalonych od siebie obszarach geograficznych, jednak ogólny klimat i środowisko na tych obszarach są bardzo podobne.

Jednym z przykładów tego typu ewolucji jest australijska lotopałanka karłowata i assapan południowy z Ameryki Północnej. Oba gatunki cechują się cienką błoną łączącą ich przednie i tylne kończyny, której używają do szybowania w powietrzu. Chociaż wyglądają bardzo podobnie i czasami są ze sobą mylone, nie są blisko spokrewnione na ewolucyjnym drzewie życia. Ich przystosowania ewoluowały, ponieważ były niezbędne do przetrwania w ich indywidualnych, ale bardzo podobnych środowiskach. Innym przykładem tej ewolucji jest ogólna budowa ciała rekina i delfina. Rekin to ryba, a delfin to ssak, jednak kształt ich ciała i sposób poruszania się w wodzie jest bardzo podobny. Nie inaczej jest w przypadku roślin. Chociaż pustynie Afryki i Ameryki Północnej mają podobny klimat, gatunki flory tam występującej nie są blisko spokrewnione. Bagaż cech ewolucyjnych jak kolce/ciernie służące do ochrony, struktury magazynujące wodę, nocny proces fotosyntezy, spowodował, że rośliny te na różnych kontynentach zaadaptowały się w ten sposób niezależnie od siebie.

Zobacz galerię zdjęć