Warsztaty MCDN w ramach II Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych

11 maja br. w Centrum Edukacji Przyrodniczej odbyły się warsztaty pt. „Szkielet człowieka jako źródło informacji o jego życiu i śmierci” w ramach II Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych, organizowanego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli z Krakowa.

Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu Małopolski. Prowadząca warsztaty dr Anna Pankowska, pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, omówiła rekomendacje Polskiego Towarzystwa Antropologicznego dotyczące dobrych praktyk badań szczątków kostnych, a także omówiła różnice w budowie szkieletów kobiet i mężczyzn oraz osobników dorosłych i dzieci. Podczas samodzielnej pracy z materiałem kostnym uczestnicy warsztatów układali XVII-wieczne szkielety ludzkie w układzie anatomicznym. Ponadto nauczyciele wcielali się w rolę detektywów, którzy określali płeć i wiek w chwili śmierci na podstawie analizy czaszek oraz starali się ustalić prawdopodobną przyczynę śmierci danego osobnika. Prowadząca warsztaty podzieliła się pomysłami na prowadzenie zajęć w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej na temat budowy szkieletu bez wykorzystania naturalnych szczątków ludzkich. W warsztatach wykorzystane zostały wysokiej jakości modele szkieletu człowieka oraz naturalne kości ludzkie. W trakcie warsztatów uczestnicy odwiedzili także wystawę antropologiczną poświęconą szeroko rozumianej biologii człowieka.