Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Źle złożona zabawka.

Źle złożona zabawka.

Pojęcie „brakującego ogniwa” zostało jakiś czas temu zastąpione przez może mniej ekscytujące, ale jednak bardziej zgodne ze stanem rzeczywistym pojęcie „formy przejściowej”.

Do takich form przejściowych zaliczyć można bez wątpienia ostatnie znalezisko z Chin. Prawie kompletny szkielet maleńkiego wymarłego ptaka z grupy Enantiornithes sprzed 120 milionów lat (wczesna kreda) przypomina trochę źle złożoną zabawkę – tak, jakby na małym ptasim szkielecie ktoś zamontował niewielką czaszkę tyranozaura. Czaszka jest trochę za duża w stosunku do reszty ciała również dlatego, że mamy do czynienia z osobnikiem młodocianym.

Szczegółowe badania i rekonstrukcje komputerowe potwierdzają to, co widać już na pierwszy rzut oka. Nowo odkryty ptak ma połączone kości czaszki, co jest typowe dla dinozaurów (np. tyranozaura), podczas gdy u współczesnych ptaków górne części dziobów poruszają się niezależnie od reszty czaszki. Zachowały się również ślady po łączeniu mięśni z kością, typowe dla dinozaurów, jaszczurek czy aligatorów, u dzisiejszych ptaków praktycznie niewidoczne.

Mamy kolejny dowód na to, że wymarłe dinozaury i współczesne ptaki łączy więcej niż pokazywał S. Spielberg w „Parku Jurajskim”.

Badanie opublikowano w „Nature Communications”, a artykuł dostępny jest pod linkiem: https://www.nature.com/articles/s41467-021-24147-z

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
helikoprion

Helikoprion - rekin z piłą tarczową

Jajo owiraptora i jaja terizinozaura.

Jajo owiraptora i jaja terizinozaura.

W paski czy w pepitko?

W paski czy w pepitko?