Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Zebraliśmy tutaj nasze artykuły opublikowane w social mediach, żebyście mogli znaleźć je w jednym miejscu.

5.03.2021 - Czaszka neandertalczyka.

5.03.2021 - Czaszka neandertalczyka.

05.03.2021
Na naszej wystawie, w części antropologicznej, zobaczyć można replikę czaszki neandertalczyka (Homo neanderthalensis King, 1864). Oryginalną czaszkę, wraz z prawie kompletnym szkieletem, odnaleziono w 1908 roku w jaskini La Chapelle-aux-Saints we Francji. Szczątki, należące do dorosłego mężczyzny, datowane są na 60 tysięcy lat. Co interesujące, ciało złożone było w wapiennej skale w pozycji embrionalnej i przysypane ochrą – czerwonym barwnikiem. Dodatkowo wokół kości odnaleziono narzędzia, kwiaty oraz kości zwierząt. Wszystko to, jak i sposób ułożenia ciała, wskazuje na intencjonalność pochówku i oznaczać może że neandertalczycy praktykowali rytuały magiczne i, być może, wierzyli w życie pozagrobowe. Wygląda również na to, że opiekowali się chorymi, gdyż w zębach odnalezionej czaszki widoczne są zagojone ubytki, możliwe więc, że mogły one być w jakiś sposób leczone.
Read More o 5.03.2021 - Czaszka neandertalczyka.
Z latarką na motyle?
wk

Z latarką na motyle?

27.02.2021
Dlaczego nie! Nic nie szkodzi, że śnieg jeszcze całkiem nie stopniał. Wiele motyli, podobnie jak my, nie może się doczekać wiosny i pokazuje się już teraz. Korzystając z przepięknej aury, wieczorem wybraliśmy się w okolice Krakowa do Lasu Wolskiego. Jak się szybko okazało nie na próżno.
Read More o Z latarką na motyle?
Czy w Polsce są diamenty?
bk az

Czy w Polsce są diamenty?

26.02.2021
Jedyna wzmianka o diamentach znalezionych na terenie Polski pochodzi z 1863 roku. W okolicach Złotoryi z osadów rzecznych wypłukano kilka błyszczących ziaren i podobno były to diamenty.
Read More o Czy w Polsce są diamenty?
Dzień Nauki Polskiej
bk

Dzień Nauki Polskiej

19.02.2021
To nowe święto państwowe obchodzimy dopiero po raz drugi i z tej okazji mamy dla Was ciekawostkę o najbardziej znanej kobiecie polskiej nauki – Marii Skłodowskiej-Curie. Pewnie nie wiedzieliście że nagrodę Nobla zawdzięcza między innymi… śmieciom?
Read More o Dzień Nauki Polskiej
Światowy Dzień Antropologii.
mk

Światowy Dzień Antropologii.

18.02.2021
W każdy trzeci czwartek lutego obchodzimy Światowy Dzień Antropologii! Z tej okazji chcielibyśmy zapoznać Was ze zbiorami antropologicznymi Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.
Read More o Światowy Dzień Antropologii.