Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Mud-puddling

Mud-puddling

Ten angielski termin, choć często stosowany w entomologii, nie ma, co dziwne, polskiego tłumaczenia. Odnosi się on zwykle do gromadzenia się owadów, najczęściej motyli, na wilgotnych powierzchniach w poszukiwaniu związków odżywczych, czyli nutrientów.

Motyle pobierają te związki w postaci płynnej ssawką z gnijących roślin, odchodów, wody lub gleby. Nutrientami są sole organiczne i aminokwasy niezbędne owadom do prawidłowego funkcjonowania. Mogą one być wykorzystywane w zalotach i istnieją dane świadczące o tym, że przyczyniają się one do większego sukcesu rozrodczego samców. To właśnie samce w zdecydowanej większości pobierają sole organiczne z wilgotnej gleby, samice zaś widywane są sporadycznie.
Mud-puddling może przybierać niekiedy postać masową i jest to wówczas spektakularne zjawisko. W Polsce występuje rzadko, co wynika ze zubożenia środowisk naturalnych w naszym kraju i mniejszych liczebności populacji gatunków motyli. Jednak na niektórych obszarach południowej Europy oraz w krajach tropikalnych można, przy pewnej dozie szczęścia i w sprzyjających warunkach pogodowych, przeważnie w okresach suszy i wysokich temperatur, zaobserwować masowy mud-puddling. Najczęściej tego typu zachowanie wykazują motyle z rodzin paziowatych (Papilionidae), bielinkowatych (Pieridae) i modraszkowatych (Lycaenidae), ale także niektóre rusałkowate (Nymphalidaae).
[tekst gościnny: T. Pyrcz]

Na filmie wykonanym w górach Stara Planina w Serbii widoczne są głównie modraszki z rodzaju Plebejus oraz rusałki - oczennice z rodzaju Erebia.

 

Video gallery

Stara Planina w Serbii - modraszki z rodzaju Plebejus oraz górówki z rodzaju Erebia

Photogallery
Recommended
Stawy Milickie

Stawy Milickie