Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Gęś gęgawa

Gęś gęgawa

Z czym kojarzą się Wam gęsi? Czy tylko z gęsią domową?

Współcześnie żyje ponad 10 gatunków z tego rodzaju, a wśród nich znajduje się występująca w Eurazji gęś gęgawa (po łacinie Anser anser) i to ona właśnie jest jednym z przodków gęsi domowej, której udomowienie nastąpiło około 3000 lat temu w różnych miejscach Europy, Azji i Afryki. Gęgawa jest nieznacznie mniejsza od gęsi domowej. Długość jej ciała nie przekracza 90 cm, a rozpiętość skrzydeł 180 cm.

Samce i samice gęgawy nie różnią się upierzeniem. Mają szarobrunate ubarwienie z poprzecznym prążkowaniem. Brzuch i podogonie są białe, a dziób i nogi różowe. Gęgawy łączą się w pary na całe życie, a gdy jedna z nich zginie druga pozostaje już samotna. Gdy płyną z młodymi na początku znajduje się samica za nią młode a na końcu samiec strzegąc całą rodzinę przed zagrożeniem. Odżywiają się roślinami, niekiedy można zaobserwować duże stada pożywiające się np. na świeżych ścierniskach.

Gęgawy latają w V-kształtnych formacjach określanych mianem klucza, co pozwala im zużytkować w trakcie lotu mniej energii. W locie można odróżnić je od innych gęsi po srebrzystoszarym spodzie i przodzie skrzydeł. Są to ptaki migrujące. Zimujące i migrujące gęgawy można spotkać na całym terenie naszego kraju. Lęgi odbywa u nas kilka tysięcy par. Gęgawy przylatują do nas w lutym i marcu, odlatują między październikiem a grudniem.

Pamiętacie naszą wizytę na Stawach Milickich, tam i w innych miejscach w Polsce można oglądać całkiem spore stada tych ptaków. W naszym kraju jak i na świecie gęgawa nie jest obecnie gatunkiem zagrożonym.

 

Photogallery
Recommended
ilustracja tytułowa

Łabędź niemy

ilustracja tytułowa

Czaple białe

ilustracja tytułowa

Stawy Milickie