Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Jak być eko na cmentarzu – Święto Zmarłych w duchu less-waste.

Jak być eko na cmentarzu – Święto Zmarłych w duchu less-waste.

Dzień Wszystkich Świętych to czas wspomnień. Wspominamy bliskich, którzy odeszli, wspominamy dawne czasy. Jeśli ci, których wspominacie kochali przyrodę, jeśli lubili spędzać czas na łonie natury, to koniecznie czytajcie dalej.

Przygotowaliśmy kilka porad jak uszanować pamięć zmarłych, z jednoczesnym poszanowaniem przyrody.

Po pierwsze – minimalizm. Palenie zniczy na grobach ma znaczenie symboliczne – symbolizuje nieśmiertelną duszę, nadzieję na wieczne życie. Jeden znicz to symbol równie dobry jak dziesięć, a dziesięciokrotnie mniej zanieczyszcza powietrze. Poza tym, parafina jest surowcem nieodnawialnym – starczy na dłużej jeśli ograniczymy jej zużycie.

Po drugie – plastik. Wielu z nas kupuje jeden duży, ozdobny znicz a potem tylko wymienia w nim wkłady. Wydaje się, że w ten sposób produkujemy mniej odpadów, ale… te odpady są plastikowe. Tymczasem, całkowicie szklany znicz można po zużyciu wrzucić do odpadów segregowanych albo ponownie napełnić.

Po trzecie – segregacja. Bez komentarza.

Po czwarte – kwiaty. Zamiast ciętych lub doniczkowych chryzantem, skazanych na śmierć po pierwszych przymrozkach, warto zastanowić się nad kompozycją z suszonych kwiatów, traw, szyszek i gałązek drzew iglastych. Te przynajmniej mają szansę doczekać do kolejnych świąt. A jeśli zastanawiacie się nad sztucznymi kwiatami… prosimy, przestańcie. Jaki sens ma rezygnowanie z foliowych jednorazówek, jeśli jednocześnie kupuje się kwiaty z plastiku?

Po piąte – inwencja. W sieci pojawia się coraz więcej pomysłów na samodzielnie wykonane znicze (np. z połamanych, niedopalonych świeczek), na nietuzinkowe wiązanki i inne ozdoby. W końcu, dlaczego zamiast kwiatów nie zrobić kompozycji z mchu, kasztanów i orzechów?

W tym szczególnym czasie, wspomnijcie ciepło Waszych bliskich… pewnie nie chcieliby żeby szkodzić przyrodzie dla uczczenia ich pamięci.

Photogallery
Recommended
Obiekt miesiąca luty 2024 - Lucy

Obiekt miesiąca luty 2024 - Lucy

Fajerwerki

Fajerwerki

dlaczego niebo jest niebieskie

Dlaczego niebo jest niebieskie?

gałązka kawy

Najdroższa kawa świata