Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Skalna Kotlina Dinozaurów

Skalna Kotlina Dinozaurów

Nie tylko Wielka Brytania może pochwalić się parkiem betonowych gigantów. Również w Polsce jest historyczny park z betonowymi dinozaurami.

Śląski ogród Zoologiczny w Chorzowie założono w 1954 roku. Poza samym zoo znajdują się tam również wesołe miasteczko, planetarium i obiekty sportowe. Znalazło się także miejsce dla dinozaurów. Kotlinę Dinozaurów ukończono w 1974 roku. Stanęło tam 16 modeli dinozaurów reprezentujących 7 gatunków, wszystkie pochodzące z pustyni Gobi. Zbudowano je z cementu na stalowej konstrukcji i pod tym względem nie różnią się od Dinozaurów z Crystal Palace Park.

W Chorzowskim Zoo można stanąć oko w oko z tarbozaurem – mongolskim kuzynem tyranozaura, długoszyim negmetozaurem, należącym do tzw. dinozaurów kaczodziobych zaurolofem, niewielkim roślinożernym protoceratopsem, pancerną sajchanią, twardogłowym prenocefalem i długonogim galimimem. Powstały dla upamiętnienia polskich sukcesów paleontologicznych - prowadzonych przez Zofię Kielan-Jaworowską w latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych polskich wypraw do Mongolii. Podczas tych wypraw polscy naukowcy opisali 18 gatunków nowych dinozaurów, z których 4  (Negmetosaurus, Gallimimus, Prenocephale i Saichania) przedstawiono w Chorzowskim parku.

Jedna z rzeźb przedstawia również najbardziej spektakularne znalezisko polskiej ekipy – „Walczące dinozaury” Ta znaleziona w 1971 skamieniałość to splecione szczątki welociraptora i protoceratopsa, które zginęły walcząc podczas burzy piaskowej lub zostały zasypane przez piasek osypujący się z wydmy.

Rekonstrukcje nie ustrzegły się błędów (np. leżące na ziemi ogony tarbozaurów), ale nie są aż tak groteskowe, jak dinozaury z Londynu. Wykonane wg projektu Wojciecha Skarżyńskiego betonowe dinozaury przedstawiono w ruchu, dzięki czemu sprawiają wrażenie żywych zwierząt, a nie ciężkich rzeźb. Choć trochę anachroniczne, jednak dzięki charakterystycznemu stylowi rzeźb to nie one, a dostawiona na początku XXI w. głowa tyranozaura, ławka w formie edafozaura i grupa neandertalczyków wydają się najbardziej na nie swoim miejscu.

Photogallery
Recommended
dinozaury z crystal palace

Dinozaury z Crystal Palace Park

ilustracja tytułowa

Dawno, dawno temu - perm

ilustracja tytułowa

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

człowiek z Flores

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores