Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Na dnie morza w ordowiku.

Na dnie morza w ordowiku.

Wskakujcie ponownie na pokład przyrodniczego wehikułu czasu! Łódź podwodna już czeka w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ by zabrać nas w dzisiejszą podróż. Gotowi?

Jedyne 450 milionów lat zanurzania i dotarliśmy do dna płytkiego morza. Jesteśmy w ordowiku, drugim z kolei okresie ery paleozoicznej. Choć wokół jeszcze niewiele widać, czujniki na dnie statku wychwyciły jakiś ruch. To kilka sporych trylobitów zagrzebanych w mule gwałtownie uciekło, wyczuwając naszą bliskość i zostawiło po sobie charakterystyczne ślady. W przyszłości ślady te posłużą paleontologom za dowód na obecność trylobitów. Włączamy podwodne reflektory i naszym oczom ukazują się dziwnie wyglądające zwierzęta… nie przypominają niczego co żyje w naszych czasach. To pęcherzowce, wymarła już grupa szkarłupni, czyli krewniacy jeżowców i rozgwiazd.

Mijając kolorowe kolonie koralowców podziwiamy piękne muszle ramienionogów. Całkiem uroczy ten ordowik. Ale, ale… dlaczego nasz statek się trzęsie? I te zgrzyty… brzmi jakby coś długiego ocierało się o kadłub. Próbujemy wyjrzeć przez okno, ale to okno patrzy na nas! Z zewnątrz obserwuje nas czyjeś wielkie oko! Wstydziłbyś się tak nas straszyć, kamerocerasie! Co z tego, że masz macki i 10-metrową muszlę?! Jesteś jednym z największych w historii łodzików, więc powinieneś zachowywać się bardziej dostojnie. Może jednak pora wracać do przyszłości zanim przypłyną kolejne kamerocerasy? Zadzieranie z wielkimi drapieżnikami nie jest dobrym pomysłem – również w ordowiku.

Photogallery
Recommended
W triasowym morzu

Dawno, dawno temu… W triasowym morzu.

ilustracja tytułowa

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

helikoprion

Helikoprion - rekin z piłą tarczową

plezjozaur

Międzynarodowy Dzień Skamieniałości