Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Zielone serduszka.

Zielone serduszka.

Czy są z nami rośliniary i rośliniarze? W Centrum też mamy kilkoro miłośników domowej dżungli. Dziś chcemy się Wam pochwalić kwitnącym okazem Ceropegia woodi, z rodziny toinowatych, potocznie zwanej „sznurem serc”.

Gatunek ten został odkryty pod koniec XIX wieku w Afryce Południowej i natychmiast zdobył popularność jako roślina ozdobna – nie tylko przez atrakcyjny wygląd, ale też dużą tolerancję na błędy w uprawie. Dziś powiedzielibyśmy „polecany początkującym”.

Ceropegia jest rośliną wieloletnią i zimozieloną, jednak nie można jej uprawiać na zewnątrz w krajach gdzie temperatura spada poniżej 15 stopni. W naszym klimacie sprawdza się świetnie jako domowa roślina doniczkowa – rośnie szybko i wybacza wszystko… oprócz przelania. A to dlatego, że, choć nie wygląda, sznur serc jest sukulentem, a więc posiada zdolność magazynowania wody i znoszenia jej niedoboru, ale nie nadmiaru.

We wszystkich językach, potoczna nazwa tej rośliny nawiązuje do sercowatego kształtu liści, choćby angielskie sweetheart vine. Jednak o wiele ciekawsze, choć może mniej romantyczne, są jej nietypowe kwiaty, z płatkami zrośniętymi na szczycie w coś na kształt włochatej klatki. W naturze ta wyjątkowa konstrukcja służy jako pułapka na muchy, będące głównymi zapylaczami ceropegii. Kwiaty wabią muchę zapachem, a zrośnięte płatki mają zatrzymać owada w środku jak najdłużej.

Jednak nie tylko C. woodi stosuje takie fortele. Inny gatunek, Ceropegia sandersonii, zamiast „klatki”, ma płatki zrośnięte w charakterystyczny daszek o kształcie spadochronu, stąd angielska nazwa – parachute plant. Jego zapylacze to niewielkie muchówki, będące kleptopasożytami – zdobywają pożywienie podkradając pająkom już upolowane, a często nawet „napoczęte” zdobycze. Dlatego, żeby przyciągnąć swoich zapylaczy, kwiaty C. sandersonii imitują zapach… zranionej pszczoły.

Już nigdy nie spojrzycie tak samo na swoje „sznury serc”, prawda?

Photogallery
Recommended
Osika - drzewo, które ma tremę

O drzewie, które ma tremę

mniszek

Mlecz to czy nie mlecz?

ilustracja tytułowa

Przedwiośnie

Światowy Dzień Jabłka (28 września).

Światowy Dzień Jabłka (28 września).