Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Magnolia – prababka roślin kwiatowych.

Magnolia – prababka roślin kwiatowych.

Jednym z bardziej spektakularnych drzew kwitnących na wiosnę jest magnolia. To roślina nie tylko piękna, ale też, z punku widzenia przyrodnika, wyjątkowa, dlatego zasłużyła sobie na osobny post.

Magnolię w naturze spotkać można w Azji Wschodniej oraz w obu Amerykach. W Polsce występują głównie powstałe w wyniku krzyżowania odmiany ozdobne, najczęściej o klasycznych, biało-różowych kwiatach, rzadziej fioletowe, albo żółte. Kwiaty magnolii urzekają wyglądem i zapachem – dlaczego więc nie są oblegane przez pszczoły i motyle? Po pierwsze, w kwiatach magnolii nie ma nektaru, produkują jedynie lepką, nektaropodobną wydzielinę. Po drugie, magnolie to rośliny bardzo stare ewolucyjnie, pojawiły się na Ziemi jako jedne z pierwszych roślin kwiatowych, około 95 mln lat temu!

Były to czasy na długo przed pojawieniem się człowieka gdy po Ziemi biegały dinozaury a potężne lasy złożone z magnoliowców, ambrowców i miłorzębowców porastały obszary wokół dzisiejszej Arktyki. Pszczół jeszcze wtedy nie było na Ziemi, a motyle dopiero się pojawiały, dlatego kwiaty magnolii przystosowały się do zapylania przez chrząszcze. Choć magnolie obecne są powszechnie w zapisie kopalnym, w Europie nie ma współczesnych gatunków rodzimych, a większość sadzonych pochodzi z Azji. Magnoliowate wymarły w trakcie plejstoceńskich zlodowaceń, kiedy nie mogły, przez Morze Śródziemne, wycofać się na południe, w przeciwieństwie do krewniaków z Azji czy Ameryk.

Poza budzącym zachwyt wyglądem i ciekawą historią, kwiaty magnolii mają też wartość użytkową. Stosuje się je w kosmetyce oraz lecznictwie – suszone pączki niektórych odmian magnolii używane bywają do leczenia problemów z zatokami.

Photogallery
Recommended
Osika - drzewo, które ma tremę

O drzewie, które ma tremę

mniszek

Mlecz to czy nie mlecz?

ilustracja tytułowa

Przedwiośnie

Światowy Dzień Jabłka (28 września).

Światowy Dzień Jabłka (28 września).