Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kategorie wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Gęś gęgawa

Gęś gęgawa

Z czym kojarzą się Wam gęsi? Czy tylko z gęsią domową?

Współcześnie żyje ponad 10 gatunków z tego rodzaju, a wśród nich znajduje się występująca w Eurazji gęś gęgawa (po łacinie Anser anser) i to ona właśnie jest jednym z przodków gęsi domowej, której udomowienie nastąpiło około 3000 lat temu w różnych miejscach Europy, Azji i Afryki. Gęgawa jest nieznacznie mniejsza od gęsi domowej. Długość jej ciała nie przekracza 90 cm, a rozpiętość skrzydeł 180 cm.

Samce i samice gęgawy nie różnią się upierzeniem. Mają szarobrunate ubarwienie z poprzecznym prążkowaniem. Brzuch i podogonie są białe, a dziób i nogi różowe. Gęgawy łączą się w pary na całe życie, a gdy jedna z nich zginie druga pozostaje już samotna. Gdy płyną z młodymi na początku znajduje się samica za nią młode a na końcu samiec strzegąc całą rodzinę przed zagrożeniem. Odżywiają się roślinami, niekiedy można zaobserwować duże stada pożywiające się np. na świeżych ścierniskach.

Gęgawy latają w V-kształtnych formacjach określanych mianem klucza, co pozwala im zużytkować w trakcie lotu mniej energii. W locie można odróżnić je od innych gęsi po srebrzystoszarym spodzie i przodzie skrzydeł. Są to ptaki migrujące. Zimujące i migrujące gęgawy można spotkać na całym terenie naszego kraju. Lęgi odbywa u nas kilka tysięcy par. Gęgawy przylatują do nas w lutym i marcu, odlatują między październikiem a grudniem.

Pamiętacie naszą wizytę na Stawach Milickich, tam i w innych miejscach w Polsce można oglądać całkiem spore stada tych ptaków. W naszym kraju jak i na świecie gęgawa nie jest obecnie gatunkiem zagrożonym.

 

Photogallery
Recommended
ilustracja tytułowa

Łabędź niemy

ilustracja tytułowa

Czaple białe

ilustracja tytułowa

Stawy Milickie