Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt Miesiąca kwiecień 2023 - płetwal karłowaty

Obiekt Miesiąca kwiecień 2023 - płetwal karłowaty

Walenie są jednymi z najbardziej majestatycznych zwierząt na Ziemi. Mało tego, nigdy w historii na naszej planecie nie żyły zwierzęta, które były od nich większe.

Jednym z nich jest płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata), którego szkielet możecie zobaczyć na naszej wystawie. Okaz został zakupiony w 1903 r. w Hamburgu.

Płetwal karłowaty jest najmniejszym przedstawicielem swojej rodziny (Balaenopteridae). Dorosłe osobniki mogą osiągać do 8 metrów długości i ważyć nawet 5 ton. W przeciwieństwie do innych fiszbinowców często odwiedzają wody przybrzeżne. A jeśli już mówimy o fiszbiniowcach, to wiecie od czego pochodzi ich nazwa? Od fiszbinów, czyli gęsto ułożonych rogowych płyt, które wyrastają z podniebienia i dzięki którym zwierzęta te mogą odfiltrowywać pokarm. W ich szczęce znajduje się od 240 do 360 fiszbinów. U największych płetwali pojedynczy fiszbin może mieć nawet 4 metry długości!

W dawnych czasach fiszbiny były wykorzystywane m. in. jako usztywnienia damskich gorsetów i sukni, a mieszkańcy Alaski budowali z nich pułapki na drapieżne zwierzęta. Niestety, na skutek polowań liczebność populacji płetwali znacząco spadła. Dziś komercyjne poławianie wszystkich waleni jest zabronione na całym świecie.

Głównym pożywieniem płetwali karłowatych jest kryl oraz niewielkie ryby. Młode płetwale karłowate karmione są mlekiem matki, a noworodki ważą nawet 450 kg! Ich mleko jest bardzo tłuste, zawartość tłuszczu może wynosić nawet 60%. Dzięki temu młode bardzo szybko przybierają na wadze. A czy wiedzieliście, że płetwale mają palce? Jeśli nie, to zapraszamy do bliższego spotkania z naszym bohaterem, oglądając jego szkielet poznacie wiele niesamowitych cech tych fantastycznych zwierząt.

Zobacz galerię zdjęć