Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt miesiąca styczeń 2024 - Cytrynowy ametyst

Obiekt miesiąca styczeń 2024 - Cytrynowy ametyst

Czasem można o czymś przeczytać i wierzyć na słowo, ale póki się nie sprawdzi empirycznie, to jednak coś nas uwiera. I tak, jak w bajce o „Królewnie na ziarnku grochu”, królewską córkę uwierało niewielkie nasionko rośliny z rodziny bobowatych, tak nas, w Centrum, uwierał cytryn.

Według literatury fachowej oraz wiedzy powszechnej u brazylijskich sprzedawców geod ametystowych wygrzewanie ametystu powoduje zmianę jego barwy z fioletowej na żółto-pomarańczową. Wystarczy odpowiednio wysoka temperatura i odpowiednio dużo czasu. Czasu mamy sporo, ale piekarniki w naszych domach nie są wystarczająco gorące. I tu z pomocą przyszedł Instytut Nauk Geologicznych UJ.

Dzięki uprzejmości ING UJ mieliśmy możliwość sprawdzenia, czy teoria pokrywa się z praktyką. I wiecie co? Pokrywa się!

Najpierw okaz ametystu został przecięty na dwie części. Jedna z części cierpliwie czekała w chłodzie magazynu, podczas gdy druga została podgrzana w piecu. Ametyst został ogrzany do 450°C i w takiej temperaturze spędził 12 godzin. Po czym obie części zostały sklejone, by tworzyć trochę dziwaczny pojedynczy okaz.

Przemiana jest spektakularna. Wygrzana część stała się miodowo-pomarańczowa! A wszystko przez zmianę pozycji i stopnia utlenienia jonów żelaza zawartych w ametyście. W ten sam sposób można wytworzyć również prazjolit – zieloną odmianę kwarcu. Jest to jednak trudniejsze, bo przedział temperatur jest niewielki 420-440°C a zielona barwa niestabilna. Co nie znaczy, że takie kamienie nie powstają. Powstają na wielką skalę. Praktycznie wszystkie prazjolity w biżuterii to wygrzewane ametysty. Zresztą z cytrynami jest podobnie.

A na koniec taka myśl na ten chłodny początek roku. Czasem wystarczy odrobina ciepła, żeby nasze życie całkowicie się zmieniło. I dotyczy to nie tylko minerałów, ale też, a może nawet przede wszystkim, ludzi w naszym otoczeniu!

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Obiekt miesiąca lipiec 2023 Bazanit z La Palmy

Obiekt Miesiąca lipiec 2023 - Bazanit z La Palmy

Obiekt miesiąca luty 2023 meteoryt księżycowy

Obiekt Miesiąca luty 2023 - Meteoryt księżycowy