Badania polarne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Wydział Biologii i Wydział Geografii i Geologii prezentują historię badań polarnych zapoczątkowaną już w 1904 roku przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prowadzone w XX i XXI wieku badania biologiczne, geograficzne i geologiczne dotyczące obszarów polarnych, stanowią znaczący wkład wiedzy dla światowej nauki. Nabierają one dodatkowego znaczenia w ostatnim okresie, kiedy Arktyka i Antarktyka coraz mocniej ulegają zmianom pod wpływem ocieplającego się klimatu naszej planety. Wystawa prezentuje chronologiczny zapis prowadzonych badań od pierwszych doniesień do czasów współczesnych, sylwetki wszystkich naukowców, jak również nowe kierunki badań najzimniejszych obszarów Ziemi, jakie planowane są na Uniwersytecie. Ogrom materiałów archiwalnych zgromadzonych w Pracowni Badań Polarnych im. Prof. Zdzisława Czeppego Instytutu Botaniki, fotografie autorstwa badaczy obszarów Arktyki i Antarktyki oraz rekwizyty związane z przyrodą i samymi badaniami umożliwiają poznanie piękna tej części świata.
Wizyta w Ghent University Museum and Botanical Garden

Dzień Dziecka w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ