Interdyscyplinarne badania wczesnośredniowiecznej nekropoli w Starorypinie

W dniach 15- 20 lipca 2019 roku dr Anna Pankowska, Kustosz Działu Antropologicznego CEP UJ, wzięła udział w interdyscyplinarnych pracach wykopaliskowych w Starorypinie, stanowisko 6, woj. kujawsko-pomorskie.

Badania wykopaliskowe w Starorypinie zapoczątkowane zostały w 2018 roku i prowadzone są przez dr Jadwigę Lewandowską, Archeologa Kustosza Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, dzięki której wraz z prof. dr hab. Krzysztofem Szostkiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego udało się włączyć Centrum Edukacji Przyrodniczej do tego projektu.

Podczas prac terenowych zastosowano tradycyjne oraz najnowocześniejsze metody badań, m.in. skaning laserowy i prospekcję lotniczą. Oprócz archeologów, geologów, archeozoologów i paleobotaników, w badaniach wzięli również udział antropolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: prof. dr hab. Krzysztof Szostek, dr hab. prof. nadzw. Jacek Tomczyk oraz dr Anna Myszka.

Tegoroczny sezon wykopaliskowy zaowocował wydobyciem kilkunastu szkieletów ludzkich osobników dorosłych oraz dzieci wyposażonych w charakterystyczne dla okresu średniowiecza noże, kabłączki skroniowe i paciorki. Uczestnicy ekspedycji wnieśli istotny wkład w prace eksploracyjne, dokumentacyjne i inwentaryzatorskie.

Autorzy zdjęć: J. Lewandowska, A. Pankowska