Wyprawa w wysokie Andy peruwiańskie

W dniach 3-24 czerwca br. odbyła się wyprawa do Peru, w której uczestniczyli, między innymi, badacze z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Świętego Augustyna w Arequipa oraz dr hab. Tomasz W. Pyrcz z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej.

Koszty przelotu do Peru pokryła strona zapraszająca. Badania terenowe miały miejsce w trzech centralnych departamentach Peru, tj. Lima, Ancash i Huanuco i skoncentrowały się na zbiorze materiału entomologicznego na wysokościach od 3500 m do 5000 m nad poziomem morza. Często badania te odbywały się na obszarach, gdzie wcześnie nigdy nie prowadzona żadnych odłowów. W wyniku tego odkryto kilkanaście nowych dla nauki gatunków motyli z rodzin Nymphalidae (rusałkowate), Pieridae (bielinkowate) i Hesperiidae (powszelatkowate), które są obecnie opracowywane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z instytucji, z którymi UJ prowadzi współpracę naukową.

W wyniku pobytu w Peru uzyskano także niezmiernie interesujący materiał przyrodniczy, które posłuży zarówno do celów dydaktycznych oraz na potrzeby ekspozycji stałej w CEP. Przeprowadzono ponadto szkolenia dla pracowników Uniwersytetu w Arequipa w zakresie technik entomologicznych oraz ustalono warunki międzyinstytucjonalnej współpracy na następne lata.