Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasz antropolog w Egipcie

Nasz antropolog w Egipcie

W bieżącym sezonie wykopaliskowym mgr Anna Pankowska, antropolog z Działu Antropologicznego Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, w dniach od 18-24 października 2018 r. wzięła czynny udział w pracach terenowych na stanowisku archeologicznym Tell el-Murra.

Do jej zadań należało przeprowadzenie dokładnej ekspertyzy antropologicznej odnalezionych na cmentarzysku szczątków kostnych. Analiza ta miała na celu wydzielenie potencjalnej liczby osobników, określenie płci i przybliżonego wieku w chwili śmierci oraz oszacowanie przyżyciowej wysokości ciała jako jednego z wyznaczników kondycji biologicznej. Kości analizowano także pod względem obecności cech niemetrycznych oraz zmian chorobowych (paleopatologii).

Wspomniane wyżej stanowisko archeologiczne usytuowane jest we wschodniej Delcie Nilu, około 100 km na północny-wschód od Kairu. Prace wykopaliskowe prowadzone są tam od 2008 roku, a kierownikiem badań jest dr Mariusz Jucha z Instytutu Archeologii UJ.

Wykopaliska obejmują przede wszystkim cmentarzysko z okresu wczesnodynastycznego (I i II dynastia, datowana na okres od 3050 r. p.n.e. do 2686 r. p.n.e.) oraz pozostałości osady funkcjonującej do końca okresu Starego Państwa.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej http://www.murra.pl/pl/.

Autorzy zdjęć: Ewa Kuciewicz i Grzegorz Pryc.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Noc Biologów 2024 w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Noc Biologów 2024 w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Na-Pograniczu-Swiatow-3

Wermisaż wystawy "Na Pograniczu Światów 3", "Wyspa Dnia Poprzedniego"

podróżuj do korzeni

„PodróżUJ do korzeni”.

krwiodawstwo w CEP

Grudniowa Akcja krwiodawstwa na Kampusie UJ.