Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na skróty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwiedzanie z przewodnikiem

Dla kogo?

Jeżeli chcą Państwo zwiedzić wystawę samodzielnie (czyli bez przewodnika) - nie trzeba rezerwować terminów, zapraszamy od razu do kasy Centrum na ulicy Gronostajowej 5 lub na stonę bilety.uj.edu.pl.

Jeżeli natomiast wolą Państwo, aby oprowadził Was nasz przewodnik, konieczne jest zarezerwowanie terminu (informacje poniżej). Grupa oprowadzana przez jednego przewodnika może liczyć od jednego uczestnika do 30 osób. Przewodnika mogą wynajmować zarówno instytucje jak i osoby indywidualne.

Jak zarezerwować?

Informacje oraz rezerwacja przewodników - prosimy dzwonić: tel. 506 418 849 od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00.

Ile to kosztuje?

Na każdą grupę: 100 zł opłata za przewodnika + bilet wstępu dla każdego uczestnika (15 zł normalny, 8 zł ulgowy).

Tematy tras zwiedzania z przewodnikiem:

Każda obejmuje tylko wybraną część ekspozycji.


"Niesamowity świat zwierząt[wirtualny spacer] – trasa obejmuje: przegląd współczesnych zwierząt, pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach, w tym odżywiania, rozmnażania, poruszania i obrony przed drapieżnikami; pochodzenie ewolucyjne człowieka jako gatunku, jego pozycja w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność.

"Ziemia kiedyś i dziś" [wirtualny spacer] – trasa obejmuje: historię życia na Ziemi od pojawienia się żywych organizmów, przez wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne; budowę wnętrza Ziemi, przegląd skał budujących skorupę ziemską, procesy wulkaniczne, plutoniczne i krasowe, przegląd minerałów i kamieni szlachetnych. Jeżeli są Państwo zaineresowani głównie wymarłymi zwierzętami i roślinami, prosimy zapoznać się z opisem trasy "Historia życia na Ziemi".

"Historia życia na Ziemi" [wirtualny spacer] – zwiedzając zapoznajemy się z różnymi grupami wymarłych zwierząt i roślin w oparciu o dioramy zawierające rekonstrukcje wybranych ekosystemów morskich i lądowych z kolejnych okresów geologicznych od ediakaru po neogen oraz w oparciu o bardzo liczne autentyczne skamieniałości. Dowiemy się też jak te skamieniałości powstawały. Trasa ta obejmuje fragment trasy „Ziemia kiedyś i dziś” dotyczący historii życia.

"Kształty, barwy, adaptacje" [wirtualny spacer] – przegląd systematyczny zwierząt, szczególnie polecany dla klas przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i matury. Trasa obejmuje: przegląd wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki i szkarłupnie aż po kręgowce; zróżnicowanie budowy ciała, przystosowania do trybu życia, sposobu poruszania się i pobierania pokarmu;, strategie rozmnażania i opieki nad potomstwem.

Oprowadzanie dotyczy wyłącznie wybranej trasy i nie obejmuje całej ekspozycji – po zakończeniu oprowadzania każdy zwiedzający może indywidualnie zwiedzić pozostałe części ekspozycji.
Możliwość wykupienia usługi zwiedzania z przewodnikiem dotyczy zarówno grup (do 30 osób), jak i zwiedzających indywidualnych.  
Skorzystanie z usług przewodnika wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (tel. 506 418 849) od poniedziałku do piątku od 10.00 do 14.00. Rezerwacje przyjmowane są z wyprzedzeniem, maksymalnie na 6 tygodni przed planowanym terminem zwiedzania - według poniższej tabeli.
Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest jedynie w terminach ujętych w tabeli poniżej – oddzielnie na każdej z wybranych tras. Konkretne godziny zwiedzania dotyczą wymienionych w harmonogramie grup wiekowych: przedszkolnych (z zerówką), szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych i dorosłych.