Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ustawa Butlera

Ustawa Butlera

Dziś obchodzimy 164 rocznicę wydania historycznego dzieła Karola Darwina „O powstaniu gatunków”. Zaledwie 66 lat później w stanie Tennessee na mocy tzw. Ustawy Butlera zabroniono szkołom publicznym nauczania ewolucji.

Uchwalona w 1925 r. ustawa obowiązywała przez 40 lat. Akt ten doprowadził również do jednego z najsłynniejszych procesów XX wieku, w którym zwolennicy kreacjonizmu stanęli przed zwolennikami ewolucji.
Ustawa Butlera została wprowadzona 21 stycznia 1925 r. przez Johna Washingtona Butlera, członka Izby Reprezentantów stanu Tennessee. W Izbie przyjęto ją prawie jednogłośnie, później Senat Tennessee zatwierdził ją równie ogromną przewagą głosów. Sama ustawa zakazywała stanowym szkołom publicznym nauczania ewolucji, stwierdzając: „Jest niezgodne z prawem, aby jakikolwiek nauczyciel na jakimkolwiek uniwersytecie, normalnym i wszystkich innych państwowych szkołach publicznych, które są w całości lub w części wspierane przez państwowe fundusze szkół publicznych, nauczał jakiejkolwiek teorii, która zaprzecza historii Boskiego stworzenia człowieka, jak naucza Biblia, a zamiast tego nauczania, że człowiek wywodzi się z niższego rzędu zwierząt”.
Zgodnie z ustawą, nauczyciel uznany za winnego miał zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 dolarów. Ówczesny gubernator stanu Tennessee, Austin Peay, przyznał, że podpisał ustawę o walce z upadkiem religii w szkołach, ale nie wierzył, że kiedykolwiek zostanie ona wyegzekwowana. Mylił się. Tamtego lata ACLU (amerykańska organizacja non-profit, której celem jest ochrona konstytucyjnych praw obywatelskich) pozwała stan Tennessee w imieniu nauczyciela nauk ścisłych Johna T. Scopesa, który został aresztowany i oskarżony o naruszenie Ustawy Butlera. Znany w swoim czasie jako „The Trial of the Century”, a później jako „Monkey Trial”, zaskakująco krótki proces Scopesa rozpoczął się 10 lipca 1925 r. i zakończył zaledwie 11 dni później, uznaniem pedagoga za winnego i ukaraniem go grzywną w wysokości 100 dolarów.
Ustawa Butlera pozostawała prawem w Tennessee do 1967 r. Rok później ustawy anty-ewolucyjne zostały uznane za niezgodne z amerykańską konstytucją. I chociaż sama ustawa jest już nieaktualna, jednak debata między kreacjonistami i zwolennikami ewolucji trwa nieprzerwanie po dziś dzień.

Zobacz galerię zdjęć