Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kamień spod ośmiotysięcznika

Kamień spod ośmiotysięcznika

Na giełdach minerałów można czasem spotkać jasny kamień w niebieskie grochy. Znany jest jako jaspis K2, granit K2 lub po prostu kamień K2.

Jak to możliwe, że granit jest w niebieskie kropki? To nie mogło powstać naturalnie! Niebieskie koliste plamy przykuwają oko i sprawiają, że wyroby jubilerskie z tego kamienia są wyjątkowe. Ale jak jest naprawdę? Nieczęsto zdarza się, by w granitach tworzyły się okrągłe skupiska niebieskich minerałów.
Nazwa „jaspis”, choć używana jest w jubilerstwie, nie jest poprawna. Jaspisem określa się skałę krzemionkową o niewidocznych gołym okiem lub bardzo drobnych kryształach kwarcu, któremu towarzyszą domieszki innych minerałów, tworzące ciekawe wielobarwne wzory.
„Jaspis K2” zbierany jest z gruzu leżącego u stóp góry K2, w rejonie miasta Skardu w północno-wschodnim Pakistanie. Góra K2 lub Czogori (8611 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karakorum, pasma górskiego na granicy Pakistanu i Chin. K2 to jednocześnie drugi co do wysokości szczyt Ziemi.
Niebieski minerał, który tworzy plamy w „jaspisie K2” to azuryt (zasadowy węglan miedzi). Miejscami azurytowi towarzyszą drobniejsze zielone plamki malachitu. Jest to o tyle dziwne, że występowanie minerałów miedzi w granitach jest bardzo rzadkie. „Jaspis K2” to w rzeczywistości granit, w którym pod wpływem wysokiego ciśnienia, powstały pęknięcia. Te pęknięcia wypełnione zostały wtórnie przez błękitny azuryt. Nadal jednak nie wiemy do końca, czemu azuryt tworzy idealnie okrągłe plamy.
Aby poznać genezę granitu K2 należy zbadać dokładniej samą skałę oraz jej otoczenie w pierwotnym odsłonięciu. Niestety, ponieważ „jaspis K2” znamy na razie jedynie z rumoszu, a teren wokół jest generalnie trudno dostępny, wiele zagadek pozostaje nadal bez odpowiedzi. Pomimo, a może właśnie dlatego „jaspis K2” stanowi bardzo ciekawy kamień ozdobny. Jest też przykładem na to, że natura nadal skrywa przed nami wiele tajemnic.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
czaroit

Czaroit

czaroit

Niebieski, jak drzewa u Vermeera

ametyst cytryn ametryn

Żółty, fioletowy, a może „pół na pół”?

Pigment z realgaru.

Pigment z realgaru.