Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Z latarką na motyle?

Z latarką na motyle?

Dlaczego nie! Nic nie szkodzi, że śnieg jeszcze całkiem nie stopniał. Wiele motyli, podobnie jak my, nie może się doczekać wiosny i pokazuje się już teraz. Korzystając z przepięknej aury, wieczorem wybraliśmy się w okolice Krakowa do Lasu Wolskiego. Jak się szybko okazało nie na próżno.

Kiedy tylko się ściemniło zobaczyliśmy pierwsze latające samce miernikowców. Latały od pnia do pnia w poszukiwaniu samiczek. Wiedzieliście, że nie wszystkie motyle mają skrzydła? Takie właśnie są samiczki tych gatunków. Nie brakowało również sówek, bo takie ćmy też mamy w Polsce. To prawdziwe łasuchy – uwielbiają spijać soki ze zranionych drzew. Jak widzicie motyle lubią nie tylko kwiaty.

W ciągu wieczoru spotkaliśmy cztery gatunki miernikowców: zimowki Agriopis leucophaeria i A. marginaria, włochacza Apocheima pilosaria i nierównika Alsophila aescularia. Z sówek widzieliśmy zimiczkę Eupsilia transversa i porożnicę Conistra vaccinii. Znaleźliśmy nawet śpiącą na pniu rusałkę ceik. Sezon dopiero się rozpoczyna, zatem wieczorami bierzcie latarki, idźcie do ogrodu lub parku i do dzieła!

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
motyle zaloty

Zaloty u motyli

gęś gęgawa

Gęś gęgawa

bezruch toniczny

Dlaczego niektóre zwierzęta udają martwe?

Obiekt miesiąca marzec 2023 dziobak

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski