Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebraliśmy tutaj nasze artykuły opublikowane w social mediach, żebyście mogli znaleść je w jednym miejscu.

ilustracja tytułowa
km

Najszybsze zwierzęta świata

20.01.2023
Nie będziecie zaskoczeni, gdy napiszmy, że najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard, który potrafi przyspieszyć od 0-80km/h na pierwszych metrach, aby po kilku kolejnych osiągnąć zawrotne 110km/h (25m/s!). Dzieli nas zatem zaledwie kilka cennych chwil między zauważeniem geparda, a byciem jego ofiarą.
więcej o Najszybsze zwierzęta świata
ilustracja tytułowa
bk

Potwór Tullyego

13.01.2023
Prekambryjskie Dickinsonia czy Charnia do dziś traktujemy jako turystów na ślepych ścieżkach ewolucji. Trudno je dopasować do znanych nam zwierząt i bardzo nas to nie dziwi, bo przecież mówimy o okresie 580-550 milionów lat temu, o początkach życia wielkokomórkowego na Ziemi. Ot, dziwne, pierwsze zwierzęta. Gorzej, jeżeli takie zwierzę pojawia się w osadach o połowę młodszych.
więcej o Potwór Tullyego
człowiek z Flores
mk

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores

09.01.2023
Flores to indonezyjska wyspa położona w pd-wsch. Azji na wschód od wyspy Jawy. Znana między innymi z Parku Narodowego Komodo zamieszkałego przez największe współcześnie żyjące jaszczurki – warany z Komodo. Ale nie tylko legendarne smoki przyniosły tej wyspie rozgłos.
więcej o Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores
ilustracja tytułowa
kf

Renifery

24.12.2022
Renifer to zwierzę, które większości z nas kojarzy się z magią świąt Bożego Narodzenia. Od razu przychodzi nam na myśl Rudolf Czerwononosy, jeden z ośmiu reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja, ale mało kto wie, że ten wesoły bohater opowieści wigilijnych to w rzeczywistości wyjątkowe zwierzę.
więcej o Renifery
ilustracja tytułowa
bk sf ap

Czaple białe

16.12.2022
Znacie czaple? Pewnie widzieliście je gdzieś przy brzegu rzeki, stawu lub jeziora jak stały i wypatrywały czegoś do zjedzenia.
więcej o Czaple białe