Widok zawartości stron
Edukacja
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Skalna Kotlina Dinozaurów

Nie tylko Wielka Brytania może pochwalić się parkiem betonowych gigantów. Również w Polsce jest historyczny park z betonowymi dinozaurami.
Śląski ogród Zoologiczny w Chorzowie założono w 1954 roku. Poza samym zoo znajdują się tam również wesołe miasteczko, planetarium i obiekty sportowe. Znalazło się także miejsce dla dinozaurów. Kotlinę Dinozaurów ukończono w 1974 roku. Stanęło tam 16 modeli dinozaurów reprezentujących 7 gatunków, wszystkie pochodzące z pustyni Gobi. Zbudowano je z cementu na stalowej konstrukcji i pod tym względem nie różnią się od Dinozaurów z Crystal Palace Park.
W Chorzowskim Zoo można stanąć oko w oko z tarbozaurem – mongolskim kuzynem tyranozaura, długoszyim negmetozaurem, należącym do tzw. dinozaurów kaczodziobych zaurolofem, niewielkim roślinożernym protoceratopsem, pancerną sajchanią, twardogłowym prenocefalem i długonogim galimimem. Powstały dla upamiętnienia polskich sukcesów paleontologicznych - prowadzonych przez Zofię Kielan-Jaworowską w latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych polskich wypraw do Mongolii. Podczas tych wypraw polscy naukowcy opisali 18 gatunków nowych dinozaurów, z których 4 (Negmetosaurus, Gallimimus, Prenocephale i Saichania) przedstawiono w Chorzowskim parku.
Jedna z rzeźb przedstawia również najbardziej spektakularne znalezisko polskiej ekipy – „Walczące dinozaury” Ta znaleziona w 1971 skamieniałość to splecione szczątki welociraptora i protoceratopsa, które zginęły walcząc podczas burzy piaskowej lub zostały zasypane przez piasek osypujący się z wydmy.
Rekonstrukcje nie ustrzegły się błędów (np. leżące na ziemi ogony tarbozaurów), ale nie są aż tak groteskowe, jak dinozaury z Londynu. Wykonane wg projektu Wojciecha Skarżyńskiego betonowe dinozaury przedstawiono w ruchu, dzięki czemu sprawiają wrażenie żywych zwierząt, a nie ciężkich rzeźb. Choć trochę anachroniczne, jednak dzięki charakterystycznemu stylowi rzeźb to nie one, a dostawiona na początku XXI w. głowa tyranozaura, ławka w formie edafozaura i grupa neandertalczyków wydają się najbardziej na nie swoim miejscu.