Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Brytyjskie klejnoty koronne (część II) – Cullinan.

Brytyjskie klejnoty koronne (część II) – Cullinan.

26 stycznia 1905 roku w kopalni Premier No.2 w Republice Południowej Afryki wydobyto diament. Ale nie byle jaki diament – największy znany diament o jakości jubilerskiej w historii.

Od nazwiska właściciela kopalni nazwano go Cullinan. Kamień pierwotnie miał wymiary 10 × 6 × 5 cm i ważył 3106 karatów czyli 621,2 g. Niezbyt długo.

Na polecenie króla Wielkiej Brytanii, Edwarda VII, w 1908 diament został wysłany do Amsterdamu, gdzie podzielono go i oszlifowano. Powstało z niego 9 dużych i 96 mniejszych szlifowanych kamieni. Rozłupanie i szlifowanie kamienia było przedsięwzięciem karkołomnym i stresującym, poprzedzonym tygodniami planowania. Joseph Asscher, właściciel fabryki diamentów w Amsterdamie, poświęcił 4 dni na nacięcie diamentu tak, by przy uderzeniu rozpadł się zgodnie z planem. W sumie rozłupywanie i cięcie kamienia zajęło osiem miesięcy, a trzy osoby pracowały po 14 godzin dziennie, aby wykonać zadanie.

Obecnie wszystkie duże diamenty, nazwane Cullinan I-IX, znajdują się w posiadaniu brytyjskiej rodziny królewskiej, choć pierwotnie 102 ze 105 otrzymanych kamieni zostały przeznaczone na wynagrodzenie dla braci Asscher za pocięcie i oszlifowanie kamienia.

Cullinan I, największy z 9 szlifowanych brylantów, stanowi centralny kamień berła królewskiego (Sovereign’s Sceptre with Cross), ma kształt łzy i waży 530,2 karaty (czyli 106 g). Cullinan II (szlif brylantowy poduszkowy, 317,4 karata) jest osadzony jest centralnym kamieniem brytyjskiej korony państwowej (Imperial State Crown) – korony noszonej m.in. przez Królową Elżbietę II.

Cullinan III (gruszka) i IV (kwadrat) były wielokrotnie przenoszone. Umieszczono je w koronie Królowej Marii (razem z innym słynnym diamentem – Koh-i-Noor, o którym napiszemy wkrótce), naszyjnikach i broszach noszonych przez brytyjskie monarchinie. Reszta dużych Cullinanów również przez lata przekładana była pomiędzy biżuterią brytyjskich królowych, lecz żaden z nich nie znalazł stałego miejsca w królewskiej koronie.

Zobacz galerię zdjęć