Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najstarsze odkrycia sztuki naskalnej.

Najstarsze odkrycia sztuki naskalnej.

W 2018 roku badacz Maxime Aubert, archeolog i geochemik z Griffith University w Queensland w Australii i jego załoga wyruszyli do ukrytej doliny około godziny marszu od najbliższej drogi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi.

Po drugiej stronie doliny dostrzegli jaskinię Leang Tedongnge. Zespół badaczy miał już do czynienia ze starożytną sztuką jaskiniową – wcześniej badał prawdopodobnie najstarsze znane na Świecie przykłady malowideł naskalnych stworzonych przez człowieka datowane na 44 tys. lat – jednakże jak się później okazało, sztuka naskalna w Leang Tedongnge sięgała jeszcze dalej.

W środku jaskini, tuż nad małą półką skalną, znaleźli rysunek trzech świń pomalowanych czerwoną ochrą (naturalnym pigmentem ziemnym). Nad świniami znajdowały się dwa szeregi ludzkich dłoni. Ilustracja mogła przedstawiać walkę. Lokalni mieszkańcy sądzili, że to bandyckie graffiti. Jednakże datowanie izotopowe kalcytu naciekowego ujawniło, że miała ona co najmniej 45 500 lat – co czyni ją najstarszą odkrytą dotąd ludzką sztuką jaskiniową na Świecie.

Interpretacja rysunków jaskiniowych jest jednak trudna, ponieważ nie ma możliwości dostania się do umysłów ludzi, którzy je stworzyli.

Badacze zaproponowali szereg teorii wyjaśniających, obejmujących wszystko, od rozwoju wczesnego opowiadania historii do korzeni duchowości. Datowanie sztuki może również ujawnić chronologię wczesnego rozwoju kulturowego naszych przodków, co jest jedną z kluczowych cech, które później pozwoliły naszemu gatunkowi odnieść sukces.

Większość starożytnych szkiców przedstawia duże ssaki lub odciski dłoni. Ten pierwszy mógł reprezentować gatunki, na które polowali ludzie, jednakże wiele drapieżników znalezionych w osadach archeologicznych nie zostało uwiecznionych na tych „obrazach”.

Niektóre dowody wskazują, że neandertalczycy trudnili się sztuką naskalną w hiszpańskich jaskiniach już około 65 000 lat temu, chociaż datowanie to jest kwestionowane i może być znacznie młodsze i wcale nie pochodzić od neandertalczyków. Natomiast najstarszy znany rysunek w kształcie zygzaka na muszli małża mógł nie pochodzić od współczesnych ludzi, ale od naszych przodków, Homo erectus. Jednak to, czym właściwie jest sztuka i jak ją interpretować, pozostaje kwestią otwartą.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Geny neandertalskie

Geny neandertalskie

człowiek z Flores

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores

ilustracja tytułowa

O ewolucji człowieka

Mumifikacja.

Mumifikacja.