Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Wiosną, najczęściej w kwietniu, podczas ciepłych dni przebywając nad zbiornikami wodnymi możemy być świadkami niezwykłego spektaklu, w którym główną rolę grają niebieskie, (właśnie tak!) żaby.

Jego bohaterami są samce żaby moczarowej, które w czasie godów przybierają intensywnie niebieską barwę. Nietypowe ubarwienie pojawia się tylko na kilka dni godów. Za powstanie niebieskiego koloru odpowiedzialne są naczynia układu limfatycznego, które pod skórą tworzą workowate rozszerzenia. Gromadzi się w nich dużo limfy, przez co skóra samca nabiera niebieskiego zabarwienia. Jest ono bardzo nietrwałe i znika np. po wyciągnięciu zwierzęcia z wody.

Jaką rolę pełni ten piekny kolor? Nie jest to do końca jasne, prawdopodobnie takie ubarwienie ma zwiększyć sukces godowy. Jest to też cecha, po której najłatwiej jest odróżnić samca od samicy i tym samym uniknąć przypadkowego ampleksusu. A czym właściwie jest ampleksus? Otóż, samce pojawiają się w zbiornikach wodnych jako pierwsze i wydając buczące głosy oczekują na samice. Kiedy przywabione samice pojawią się w końcu w zbiorniku, samce zaczynają pędzić w ich kierunku. Następnie samiec wchodzi na grzbiet samicy, chwyta ja przednimi i tylnymi nogami i nie puszcza jej aż do momentu zapłodnienia jaj. Właśnie ten miłosny uścisk nazywamy ampleksusem. Samica przystępuje do złożenia jaj, a samiec wypuszcza w tym samym czasie plemniki. Zapłodnienie następuje w wodzie. Jaja (tzw. skrzek) składane są wszystkie na raz i w jednym miejscu, tworząc kulistą bryłę. Liczba jaj składanych przez jedną samicę wynosi od 300 do 3000. Rozwój kijanek trwa około 3 miesięcy, a młode żabki pojawiają się na poczatku czerwca.

Żaba moczarowa oraz inne gatunki żab stają się coraz rzadsze. Na dorosłe żaby oraz kijanki czeka wiele zagrożeń. Kijanki są chętnie zjadane przez ryby czy inne zwierzęta wodne (pluskwiaki, chrząszcze). Po przeobrażeniu i wyjściu na ląd młode żaby padają ofiarą małych stawonogów (chrząszcze, pająki), a dorosłe żaby- lisów, borsuków czy zaskrońców. Największy wpływ na ich liczebność ma jednak człowiek. Najbardziej przyczynia się do tego osuszanie terenów podmokłych, niszczenie zbiorników wodnych, poprzez wprowadzanie środków chemicznych do środowiska (rolnictwo, przemysł) a także rozwój miast i budowa nowych dróg. Żaby giną też masowo pod kołami samochodów na drogach, które przecinają drogi migracji płazów. Bez podjęcia rzeczywistej ochrony płazów i innych zwierząt, nasze jeziorka i stawy pozostaną bez niezwykłego widoku niebieskich żab.

Zobacz video galerię

Żaba moczarowa

Polecamy również
ilustracja tytułowa

Czaple białe