Obiekt miesiąca czerwiec 2024 - Napoleonit czyli korsyt?

Są tacy ludzie, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój ludzkości. Tak duży, że ich nazwiska pozostają z nami na dłużej.

Wielkich przyrodników upamiętnia się zwykle w nazwach nowo odkrytych roślin, zwierząt czy minerałów, rzadziej w nazwach ulic lub uniwersytetów (sprawdzić, czy nie astronomowie). Wielcy wojskowi i politycy mogą zwykle liczyć na więcej. Przypominają o sobie nazwami geograficznymi, choćby nazwami miast, jak Aleksandria, Kazimierz nad Wisłą czy Petersburg/Leningrad. Nie można też nie wspomnieć Góry Kościuszki, najwyższego szczytu lądowej części Australii (2228 m n.p.m.), nazwanej przez Pawła Strzeleckiego na cześć polskiego bohatera pomimo, że Australia i Kościuszko nigdy nawet się nie spotkali.

Pod tym względem Napoleon I Bonaparte wypada zaskakująco słabo. Pewnie dlatego, że takie nazwy nadaje się na cześć zwycięzców. Ale to nie tak, że nie dostał niczego. Po pierwsze Napoleon ma w Polsce ciastko!

Ale, bądźmy szczerzy, swoje ciastko ma też pierwsza duża inwestycja komunikacyjna po II wojnie światowej w Warszawie czyli trasa Wschód-Zachód…

Ale Napoleon dostał też jedną z piękniejszych skał magmowych wyłącznie dla siebie. No prawie… Napoleonit zwany również korsytem (od Korsyki - wyspy, na której urodził się Napoleon Bonaparte) to specyficzna odmiana diorytu występująca właśnie na Korsyce. Charakteryzuje się rzadką dla skał plutonicznych teksturą orbikularną, czyli taką, w której w masie skalnej tkwią czarno-białe orbikule, czyli kuliste struktury o koncentrycznej budowie. Orbikule w korsycie składają się z naprzemianległych warstw białych skaleni – plagioklazów i czarnych amfiboli i piroksenów.

Orbikulity, bo tak nazywa się zbiorczo takie skały, występują w różnych miejscach. Piękne przykłady znane są m.in. ze Skandynawii, Nowej Zelandii czy z Chile. W Polsce również mamy przedstawiciela tej grupy skał – opisaną z okolic Jeleniej Góry orbikularną odmianę granitu karkonoskiego.