Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ubarwienie zwierząt (część II) – Funkcjonalne znaczenie barw

Ubarwienie zwierząt (część II) – Funkcjonalne znaczenie barw

Wiecie już, że ubarwienie zwierząt najczęściej wynika z odbicia lub emisji światła z powierzchni ciała. Niektóre zwierzęta są jaskrawo ubarwione, podczas gdy inne są trudne do zauważenia w swoim środowisku.

U niektórych gatunków, takich jak paw, samiec ma wyraziste wzory, rzucające się w oczy kolory i jest opalizujący, podczas gdy samica jest znacznie mniej kolorowa. Tajemnicze ubarwienie często idzie w parze z tajemniczym zachowaniem. Funkcjonalne znaczenie ubarwienia obejmuje m.in. ubarwienie ochronne, ostrzegawcze, ubarwienie związane z rozwojem płciowym czy mimikrę.

Istnieje kilka powodów, dla których u zwierząt wyewoluowały kolory. Kamuflaż umożliwia zwierzęciu pozostawanie w ukryciu przed wzrokiem drapieżników i jest to najpowszechniejszy sposób wykorzystania ubarwienia wśród zwierząt. Robią tak zarówno przezroczyste organizmy pelagiczne, bezkręgowce i kręgowce. Niektóre zwierzęta (np. wargaczowate, zwane inaczej rybami-czyścicielami) używają koloru jako wabika dla zwierząt innych gatunków. Z kolei naczelne za pośrednictwem kolorów sygnalizują swój status seksualny innym osobnikom tego samego gatunku. Wiele zwierząt wykorzystuje ubarwienie ostrzegawcze jak np. drzewołazy, których skóra przybiera jaskrawe barwy odstraszające potencjalnych drapieżników. Niebieski kolor nóg głuptaków pochodzi od barwników karotenoidowych uzyskanych z diety składającej się ze świeżych ryb i jest wyznacznikiem kondycji biologicznej osobnika. Zebry prawdopodobnie używają swojego pasiastego ubarwienia myląc atak drapieżnika i dezorientując go podczas ucieczki. Podobnie jest z czarnymi paskami na futrach tygrysów. Niektóre zwierzęta są ubarwione w celu ochrony fizycznej, a pigmenty w skórze chronią przed oparzeniami słonecznymi (np. fioletowo-czarny język żyrafy), podczas gdy niektóre żaby potrafią rozjaśniać lub przyciemniać skórę w celu regulacji temperatury ciała. Wreszcie zwierzęta mogą być ubarwione przypadkowo. Na przykład krew jest czerwona, ponieważ barwnik hemowy potrzebny do przenoszenia tlenu jest czerwony.

To tylko nieliczne przykłady pośród tego różnorodnego świata zwierząt. Po więcej zajrzyjcie do galerii będącej świadectwem tego jak różnobarwna potrafi być natura.

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ubarwienie zwierząt – Drzewołazy

Ubarwienie zwierząt (cześć III) – Drzewołazy

Skąd się biorą barwy zwierząt?

Ubarwienie zwierząt (część I) – Skąd się biorą barwy zwierząt?

Dlaczego światło przyciąga owady

Dlaczego światło przyciąga owady?

Dlaczego światło przyciąga owady

Grzybowe zombie