Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Turbinella pyrum – boska muszla

Turbinella pyrum – boska muszla

Turbinella pyrum to spory ślimak żyjący w wodach Oceanu Indyjskiego, którego muszla nazywana jest śankhą (ang. Indian chank). Muszla ta już od czterech tysięcy lat wykorzystywana jest w życiu codziennym człowieka, między innymi w kontekście religijnym.

W hinduizmie i buddyzmie uznawana jest za jeden z symboli pomyślności. Szczególnie cenione są okazy lewoskrętne, które zdarzają się wyjątkowo rzadko. Takie okazy są nazywane valampuri i często można je znaleźć w świątyniach gdzie ozdobione złotem lub srebrem były przekazywane jako dar.

Muszle te po odłamaniu szczytowej części mogły służyć także jako instrument muzyczny wykorzystywany podczas uroczystości religijnych i wzywania wiernych na modlitwę, a nawet do odpędzania złych duchów i przyzywania bóstw. Do dzisiaj głos wydobywający się z konchy T. pyrum można usłyszeć w świątyniach Chin i Tybetu.  

Oprócz funkcji sakralnych muszle T. pyrum były wykorzystywane w Indiach jako środek płatniczy. Ich wartość była bardzo duża. Przykładowo, za krowę i trzy muszle T. pyrum można było kupić niewolnika, natomiast za równowartość trzech krów i pięciu muszli – niewolnicę.  

Muszla ta była wykorzystywana także w medycynie ludowej, gdzie podawano ją w formie sproszkowanej jako remedium na dolegliwości żołądkowe i skórne. Natomiast mięso samego ślimaka do dzisiaj uznawane jest za przysmak i można go spróbować na lokalnych targach i bazarach. Jadane jest w formie suszonych plasterków lub jako danie gotowane, doprawione odpowiednimi przyprawami.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Obiekt miesiąca listopad 2023 - wiewiórka pospolita

Obiekt miesiąca listopad 2023 - wiewiórka pospolita

Obiekt miesiąca wrzesień 2023 rekonstrukcja Homo erectus

Obiekt miesiąca październik 2023 - rekonstrukcja Homo erectus

Obiekt miesiąca wrzesień 2023 Catasticta copernicus

Obiekt miesiąca wrzesień 2023 - Catasticta copernicus

Obiekt miesiąca sierpień 2023 Mrówkojad

Obiekt miesiąca sierpień 2023 - Mrówkojad