Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Collections

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Obiekt Miesiąca wrzesień 2022 - ząb plezjozaura

Obiekt Miesiąca wrzesień 2022 - ząb plezjozaura

Podczas gdy jedni wypoczywają na wakacjach lub produkują domowe przetwory, inni odkrywają nowe gatunki wymarłych gadów. Pod koniec lipca brytyjsko-marokański zespół paleontologów opisał z kredowych osadów Maroka nieznany dotąd gatunek plezjozaura – i to słodkowodnego!

Plezjozaury to wymarłe gady żyjące od triasu do późnej kredy. Miały zwykle długą szyję, niewielką głowę, krótki ogon i kończyny przekształcone w płetwy. Były zwierzętami całkowicie wodnymi, zwykle drapieżnymi.
Do tej pory przypuszczano, że żyły wyłącznie w morzach, jednak lipcowe odkrycia pokazały, że niektóre plezjozaury, mogły żyć również w wodach słodkich. W kredowych osadach rzecznych z Maroka znaleziono kości i zęby kilkunastu różnych osobników (w tym młodocianych). Mamy więc mocne podstawy, by przyjąć, że właśnie tam spędzały życie.
Jednak „sezon ogórkowy” trwa nie tylko w kuchni, lecz również w mediach. Wakacje to okres, kiedy w prasie, telewizji i Internecie pojawiają się przeróżne „sensacje” mające przyciągać uwagę odbiorców. Dlatego informacja o plezjozaurze, gadzie przypominającym przecież potwora z Loch Ness i do tego słodkowodnym(!), szybko znalazła się w nagłówkach portali informacyjnych. Media natychmiast ogłosiły, że odkrycie to potwierdza, a przynajmniej uprawdopodabnia, istnienie „Nessie”.
Chcemy zapewnić, że jednak nie. Plezjozaury wymarły ponad 60 milionów lat temu, dokładnie w tym samym czasie, co nieptasie dinozaury, pterozaury i ogromne morskie jaszczurki – mozazaury. Jest nam z tego powodu niezmiernie przykro, ale wygląda na to, że plezjozaura zobaczyć można dziś jedynie w kolekcjach paleontologicznych. Na przykład na naszej wystawie!
Koniecznie wpadnijcie zobaczyć nasz wrześniowy obiekt miesiąca - imponujący ząb marokańskiego plezjozaura morskiego - zarafazaury. No i uważajcie na „ogórkowe sensacje” w mediach. Takie newsy najlepiej zawsze skonsultować z zaufanym przyrodnikiem.

Photogallery
Recommended
Obiekt Miesiąca luty 2021 - Smok wawelski
Obiekt Miesiąca luty 2021 - Smok wawelski