Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Zebraliśmy tutaj nasze artykuły opublikowane w social mediach, żebyście mogli znaleźć je w jednym miejscu.

Obiekt miesiąca luty 2023 meteoryt księżycowy
bk

Obiekt Miesiąca luty 2023 - Meteoryt księżycowy

03.02.2023
Powierzchnia Księżyca pokryta jest mozaiką kraterów. Do tej pory nazwano i opisano ponad 9000 z nich, ale to na pewno nie wszystkie...
Read More o Obiekt Miesiąca luty 2023 - Meteoryt księżycowy
ilustracja tytułowa
sf

Mimoza

27.01.2023
Czasami mówi się o kimś, że jest wrażliwy jak mimoza. Wiecie dlaczego? A widzieliście kiedyś mimozę? Można ją spotkać na wycieczce nad Morze Śródziemne lub zobaczyć w ogrodach botanicznych. Jest niewysoką byliną, z kwiatami wyglądającymi jak różowe pomponiki i liśćmi przypominającymi liście akacji. Ale chyba najbardziej charakterystyczne dla mimozy jest to, że dotknięta składa liście.
Read More o Mimoza
ilustracja tytułowa
km

Najszybsze zwierzęta świata

20.01.2023
Nie będziecie zaskoczeni, gdy napiszmy, że najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard, który potrafi przyspieszyć od 0-80km/h na pierwszych metrach, aby po kilku kolejnych osiągnąć zawrotne 110km/h (25m/s!). Dzieli nas zatem zaledwie kilka cennych chwil między zauważeniem geparda, a byciem jego ofiarą.
Read More o Najszybsze zwierzęta świata
ilustracja tytułowa
bk

Potwór Tullyego

13.01.2023
Prekambryjskie Dickinsonia czy Charnia do dziś traktujemy jako turystów na ślepych ścieżkach ewolucji. Trudno je dopasować do znanych nam zwierząt i bardzo nas to nie dziwi, bo przecież mówimy o okresie 580-550 milionów lat temu, o początkach życia wielkokomórkowego na Ziemi. Ot, dziwne, pierwsze zwierzęta. Gorzej, jeżeli takie zwierzę pojawia się w osadach o połowę młodszych.
Read More o Potwór Tullyego
człowiek z Flores
mk

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores

09.01.2023
Flores to indonezyjska wyspa położona w pd-wsch. Azji na wschód od wyspy Jawy. Znana między innymi z Parku Narodowego Komodo zamieszkałego przez największe współcześnie żyjące jaszczurki – warany z Komodo. Ale nie tylko legendarne smoki przyniosły tej wyspie rozgłos.
Read More o Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores