Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Czaroit

Czaroit

Wśród kilku tysięcy opisanych minerałów szereg znanych jest z pojedynczych lub nielicznych stanowisk na świecie. Ich nazwy pewnie niewiele by nam powiedziały ale są wśród nich też takie, które bywają wykorzystywane do wyrobu przedmiotów ozdobnych lub biżuterii, i o nich słyszy się częściej.

Tak właśnie jest z czaroitem. Minerał ten został znaleziony nad rzeką Czarą (Kraj Zabajkalski, Rosja) niedługo po drugiej wojnie światowej. Formalnie, jako nowy minerał opisany został w 1977 r.

Czaroit jest krzemianem o skomplikowanym i zmiennym składzie chemicznym. Z tego względu jego wzór chemiczny bywa różnie formułowany. Na przykład tak:

(K,Sr)₁₅₋₁₆(Ca,Na)₃₂[Si₆O₁₁(O,OH)₆]₂[Si₁₂O₁₈(O,OH)₁₂]₂[Si₁₇O₂₅(O,OH)₁₈]₂(OH,F)₄ · ̴3H₂O

Ponadto w jego strukturze mogą pojawiać się inne pierwiastki, nawet takie jak cer i europ. Wszystkie cechy chemiczne i strukturalne tego minerału nadal nie są dokładnie poznane. Czaroit najczęściej współwystępuje z innymi minerałami tworząc skałę – czaroityt, rzadko tylko zbudowaną z samego czaroitu. Fioletowo-liliowe, nieregularne pasma czaroitu współwystępujące np. z czarnym egirynem mogą po oszlifowaniu wyglądać bardzo efektownie. Dlatego czaroityt znalazł zastosowanie do wyrobu ozdób i biżuterii. Poza egirynem czaroitowi może towarzyszyć szereg innych minerałów takich jak kwarc, galena, pektolit oraz rzadko spotykanych jak np. tinaksyt i kanasyt. Po oszlifowaniu może wykazywać efekt „kociego oka”. Wijące się pasma czaroitu wraz z towarzyszącymi mu minerałami o różnym zabarwieniu sprawiają, że na wypolerowanej skale widoczne są niepowtarzalne wzory o wyjątkowych walorach estetycznych.

Czaroityt jest metasomatyczną skałą metamorficzną, która występuje wśród sjenitów w strefach ich kontaktu z wapieniami. Jak dotąd znany jest tylko z niewielkiego obszaru w Rosji. Doniesienia o jego stwierdzeniu w Indiach nie są potwierdzone szczegółowymi analizami. Czaroit nie jest uzyskiwany syntetycznie, choć znane są jego imitacje mające zbliżoną barwę, ciężar właściwy i współczynniki załamania światła.

Na naszej ekspozycji możecie zobaczyć wypolerowaną płytę czaroitytu oraz kaboszon z tej skały mogący posłużyć do wykonania biżuterii.

 

Photogallery
Recommended
Niebieski, jak drzewa u Vermeera

Niebieski, jak drzewa u Vermeera

Kamień spod ośmiotysięcznika

Kamień spod ośmiotysięcznika

ametyst cytryn ametryn

Żółty, fioletowy, a może „pół na pół”?

Pigment z realgaru.

Pigment z realgaru.