Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Dlaczego niektóre zwierzęta udają martwe?

Dlaczego niektóre zwierzęta udają martwe?

Wiele zwierząt wykazuje rodzaj ciekawego zachowania adaptacyjnego znanego jako udawanie martwego lub toniczny bezruch.

Takie zachowanie jest powszechnie obserwowane u zwierząt znajdujących się niżej w łańcuchu pokarmowym. W obliczu groźnej sytuacji zwierzę może wydawać się pozbawione życia, a nawet wydzielać zapachy przypominające odór rozkładającego się mięsa. Udawanie martwego, znane również jako tanatoza, to częsty mechanizm obronny, sztuczka do złapania ofiary lub sposób na rozmnażanie płciowe.

Węże czasami udają martwe, gdy wyczują niebezpieczeństwo. Heterodon płaskonosy ucieka się do udawania martwego, gdy inne defensywne zachowania takie jak syczenie i nadmuchiwanie skóry wokół głowy i szyi, nie działają. Te węże wyginają się w górę z otwartymi ustami i wywieszonymi językami. Wydzielają również z gruczołów cuchnący płyn, który odstrasza drapieżniki. Wejście w nieruchomy, katatoniczny stan często zniechęca drapieżniki - większość z nich unika bowiem martwych lub gnijących zwierząt.

Zwierzęciem najczęściej kojarzonym z udawaniem martwego jest opos. W obliczu zagrożenia oposy mogą wpaść w szok. Ich tętno i oddech są zmniejszone, tracą przytomność i stają się sztywne. Z pozoru wydają się martwe. Dodatkowo wydzielają płyn imitujący zapach zgnilizny. Co ciekawe, oposy mogą pozostawać w tym stanie nawet przez kilka godzin. Podobne zachowanie zaobserwowano również u przepiórek, sójek, różnych gatunków kaczek i kur, a także wśród bezkręgowców jak mrówki, chrząszcze czy pająki.

Tanatoza może być również elementem strategii seksualnej zwierząt. Na przykład samce modliszki stają się nieruchome po kryciu, aby uniknąć zjedzenia przez partnerkę. Samiec pająka Pisaura mirabilis oferuje samicy prezent podczas zalotów i kopuluje z nią podczas posiłku. Jeśli w trakcie kopulacji samica zwróci swoją uwagę na samca, ten udaje martwego. To adaptacyjne zachowanie zwiększa szanse samców na kopulację z samicą. Z kolei niektóre chrząszcze wykorzystują tanatozę w celu zdobycia posiłku. Udają martwe i są zabierane przez mrówki do ich gniazda. W środku chrząszcz budzi się do życia i żywi się larwami mrówek.

Photogallery