Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

O jajach na Wielkanoc.

O jajach na Wielkanoc.

Już wkrótce tradycyjne pisanki zagoszczą w naszych domach, a te naturalne – w ptasich gniazdach. Różnorodność jaj jest nie mniejsza niż samych ptaków. Zresztą, sami zobaczcie!

Największe jaja składają duże ptaki nielatające jak struś czy emu. Mogą one ważyć 1,5 kg i pomieścić nawet 17 jaj kurzych! Z ptaków gniazdujących w Polsce największe jaja znosi łabędź niemy, jeden z największych ptaków latających na świecie. Najmniejsze jaja składa koliberek hawański, a wśród polskich ptaków mysikrólik i raniuszek. Ich jaja są niewiele większe od ziarna kawy i ważą mniej niż 1 gram!

Tylko niektóre jaja są faktycznie „jajowate” jak u kury. U sów, np. puszczyka uralskiego, są one kuliste, u czapli siwej owalne, u kormorana mocno wydłużone, a u siewkowatych, np. czajek i rycyków, gruszkowate, z mocno zaostrzonym węższym biegunem. Takie jaja, ułożone w charakterystyczna koniczynkę, zajmują w gnieździe mniej miejsca, a samica może je równo ogrzewać podczas wysiadywania.

W kwestii ubarwienia jaj natura naprawdę zaszalała! Jaja gatunków gniazdujących na ziemi mają maskujące barwy typu khaki, często z plamkami, jak u przepiórki czy skowronka. Dziuplaki zazwyczaj składają szykowne białe jaja, jak dzięcioł duży, lub delikatnie nakrapiane, jak u sikory bogatki. Obserwujemy też jaja intensywnie błękitne u pokrzywnicy, różowe i nakrapiane u zaganiacza czy upstrzone zygzakowatymi „hieroglifami” jaja trznadla.

Pamiętajcie jednak, żeby nie zaglądać do ptasich gniazd! To nie tylko zakazane prawem, ale też bardzo niebezpieczne dla lęgu. Wbrew obiegowej opinii ptaki nas nie wyczują, ponieważ większość nie ma rozwiniętego węchu. Po naszym zapachu do gniazda łatwo trafią za to drapieżniki, a wydeptana trawa czy odchylona gałązka odsłonią gniazdo i sprawią, że lęg będzie widoczny także z powietrza.

Photogallery
Recommended
Światowy Dzień Jabłka (28 września).

Światowy Dzień Jabłka (28 września).

E=mc²

E=mc²

Bazie.

Bazie.

Pigment z realgaru.

Pigment z realgaru.