Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Okres przejściowy u ptaków.

Okres przejściowy u ptaków.

Przełom lutego i marca to idealny czas na obserwowanie ptaków w tzw. okresie przejściowym, kiedy część z nich posiada jeszcze szatę spoczynkową, a część powoli zmienia upierzenie na godowe.

 Doskonale widać to na przykładzie najpopularniejszej z naszych mew – mewy śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) oraz rzadszego kormorana zwyczajnego (Phalacrocorax carbo). Udało nam się sfotografować je dla Was na stopniu wodnym Dąbie w Krakowie. U mewy śmieszki, brak jest dymorfizmu płciowego – samce i samice ubarwione są identycznie, występuje natomiast szata spoczynkowa (lipiec–sierpień oraz luty–marzec) charakteryzująca się białą głową z dobrze widoczną szaro–czarną plamą w okolicy pokrywy usznej oraz szata godowa, którą cechuje charakterystyczny brązowo-czarny kaptur, niezachodzący na kark. Śmieszka uzyskuje ją zazwyczaj w drugim roku życia, wczesną wiosną. W tym okresie zaobserwować można osobniki z nie do końca jeszcze wykształconą szatą godową, kiedy ciemny „kapturek” jest jeszcze nakrapiany białymi plamkami.

Szata spoczynkowa dorosłych kormoranów, u których również brakuje dymorfizmu płciowego, jest cała czarna, z purpurowo-zielonym metalicznym połyskiem. W okresie godowym (luty-maj) u obu płci na głowie i szyi pojawiają się nitkowate białe pióra, a na bokach ciała i u nasady nóg – białe plamy . Ta godowa szata zanika często jeszcze w trakcie trwania okresu lęgowego, wtedy pod koniec maja obserwujemy już upierzenie spoczynkowe.

Łapcie lornetki i wybierzcie się na obserwowanie ptaków w Waszej okolicy! Ciekawe w jakiej szacie Wam się zaprezentują.

Photogallery
Recommended
motyle zaloty

Zaloty u motyli

gęś gęgawa

Gęś gęgawa

bezruch toniczny

Dlaczego niektóre zwierzęta udają martwe?

Obiekt miesiąca marzec 2023 dziobak

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski