Web Content Display
Exhibitions
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Okres przejściowy u ptaków.

Przełom lutego i marca to idealny czas na obserwowanie ptaków w tzw. okresie przejściowym, kiedy część z nich posiada jeszcze szatę spoczynkową, a część powoli zmienia upierzenie na godowe.
Doskonale widać to na przykładzie najpopularniejszej z naszych mew – mewy śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) oraz rzadszego kormorana zwyczajnego (Phalacrocorax carbo). Udało nam się sfotografować je dla Was na stopniu wodnym Dąbie w Krakowie. U mewy śmieszki, brak jest dymorfizmu płciowego – samce i samice ubarwione są identycznie, występuje natomiast szata spoczynkowa (lipiec–sierpień oraz luty–marzec) charakteryzująca się białą głową z dobrze widoczną szaro–czarną plamą w okolicy pokrywy usznej oraz szata godowa, którą cechuje charakterystyczny brązowo-czarny kaptur, niezachodzący na kark. Śmieszka uzyskuje ją zazwyczaj w drugim roku życia, wczesną wiosną. W tym okresie zaobserwować można osobniki z nie do końca jeszcze wykształconą szatą godową, kiedy ciemny „kapturek” jest jeszcze nakrapiany białymi plamkami.
Szata spoczynkowa dorosłych kormoranów, u których również brakuje dymorfizmu płciowego, jest cała czarna, z purpurowo-zielonym metalicznym połyskiem. W okresie godowym (luty-maj) u obu płci na głowie i szyi pojawiają się nitkowate białe pióra, a na bokach ciała i u nasady nóg – białe plamy . Ta godowa szata zanika często jeszcze w trakcie trwania okresu lęgowego, wtedy pod koniec maja obserwujemy już upierzenie spoczynkowe.
Łapcie lornetki i wybierzcie się na obserwowanie ptaków w Waszej okolicy! Ciekawe w jakiej szacie Wam się zaprezentują.